4 Mayıs 2012 Cuma

Amerika’da Bebek – EGE

Bizi bilenler bilir, gezmeyi mütemadiyen severiz. Yıl içerisinde 6-7 kez tatile çıkarız, günlük bayramları haftasonu ile birleştirir yakın bir yerlere kaçarız. 3-5 günlük bayramları hiç saymıyorum bile. Dile kolay 4 kıta 39 ülke oldu, her şey hoş güzel ama bunun da bir bedeli var! Çocuk ne zaman yapacaz?

2011 yazında bebeğimizin müjdesini nihayet aldık. Hayatımızı değiştiren bu olay karşısında mutluluktan havalara uçtuk ama bir yandan da tüm seyahat planlarını tekrar gözden geçirdik. Hatta geçen Kasımdaki Gürcistan uçak biletlerimizi yakmak zorunda kaldık.

Çok gezen insanların en büyük sorunu vizedir, yurt dışı çıkış fonu ödemektir, bir de fahiş fiyata satılan pasaport bedelleridir. Kaymaklı kadayıf misali yeşil pasaportumuz da olmadığı için, sırf oğlan bizim çektiklerimizi çekmesin diye doğumu Amerika’da yapıp, Amerikan pasaportu almayı düşündük.


Özenç’in abisi uzun zamandır Amerika’da, annesi babası da geçen sene gittiler. Acaba Amerika’da doğum kaç paradır, nasıl olur diye internette araştırırken Amerikada Bebek sayfasına rastladık. Dr.Ulaş Bozdoğan 1997’de İstanbul Tıp fakultesinden mezun olduktan sonra 2002’de Amerikaya gidip Yale Üniversitesi Tıp fakültesinde çalışmalarına başlamış. Şu anda da Hackensack’te bir muayenehanesi var. Özenç, Semih, Ulaş ve EGE, artık kare tamamlandı.

Şubat başında birlikte New York’a uçup Özenç’in ailesinin yanına bıraktım. Zira hamileliğin 28. haftası gibi Amerika’ya gitmek gerekiyor. THY 28. haftadan sonra doktor raporu istiyor, 36. haftadan itibaren asla hamile yolcu kabul etmiyor. Amerika’daki doktorlar da 29. haftadan sonra pek yeni hasta kabul etmek istemiyorlar. Nisan ortasında yani doğumdan 1 hafta önce tekrar Amerika'ya gittim.


19 Nisan günü sabaha karşı Hackensack Üniversitesi Hastanesine  gidip odamıza yerleştik. Doktorumuz Ulaş Bey sağolsun, ameliyata girmeme izin verdi. Yanlız bir şart var, aynı doktorlar gibi steril kıyafetler, bone ve maske takmam gerekiyormuş.

Önce içeri Özenç’i aldılar hazırlıklara başladılar, ben içeri girdikten sonra operasyon başladı. Doğum epidural sezeryan olarak gerçekleşti. Komple bayılmadığı için ben Özenç’le konuşup ona moral verirken, bir yandan da doğum devam ediyordu. 5. dakikada Ulaş Hocanın “Semih kalk resim çek” demesi ile ayağa kalktım, ve viyaklama sesleri ile Ege’nin ilk fotoğrafları çekildi.


Hemşireler Ege’yi yıkayıp bize gösterdiğinde ise ikimiz birden sevinçten ağlamaya başladık. İkimizinde yüzünde mutlu bir gülücük eşliğinde göz damlaları aktı. Özenç 9 ay karnında taşığı ve henüz ameliyat devam ederken ilk defa gördüğü bebeğe elleri ile tutunarak tüm sevgisini verdi.

Ufaklığın maşallahı var, tam 3730 gram ve 52 cm doğdu. Zaten sırf büyük olduğu için serzeryana döndük, yoksa normal doğum planlamıştık. Hastanede her yerde kablosuz internet olduğu için telefonumla naklen yayın yapıp Özenç’in ailesine ve kendi aileme izlettim. Hem dışarıda bekleyenler hem de Türkiye’dekiler gözyaşlarımıza ortak oldu.

20 dakika sonra ameliyat başarılı bir şekilde bitti ve hep birlikte dışarı çıktık. Çok ilginçtir hemşireler Özenç’e bebeği emzirmek isteyip istemediğini sordular. “Elbette istiyoruz” diyince onlar da doğal olarak mutlu olup doğru kararı verdiğimiz için bizi tebrik ettiler. Meğer emzirmek istemeyen, hazır mama veya formula ile beslemek isteyen anneler de oluyormuş. Hain anne!


Hemşirelerin yardımı ilk emzirme yine gözyaşları eşliğinde geçti. Daha gözlerini bile açamayan küçük löplöpçü bizleri hiç utandırmadı ve hart diye memeye yapıştı. 1 aylık bebek edasıyla ilk öğününü “cok cok” götürdü. Bebek ile anne arasında ilk bağlar bu şekilde kuruldu. Artık yüzler gülmeye başlayınca doktorumuz Ulaş Bey’le bu anı ölümsüzleştirdik.

İşte güncellenen ailemizin yeni resmi budur. Başarılı bir doğum sonrası sevinç, mutluluk ve birilerinin uyku hali.


Hemşireler beni ve bebeği kontrol odasına alıp her ikimizin kollarına birer plastik bileklik taktılar. İsim ve doğum kodu bulunan bilekliler sayesinde benden başka bu bebeği artık hiç kimse hemşirelerden teslim alamıyormuş. 1 saatlik kontrollerden sonra bebeğimiz Özenç’in yattığı odaya getiriliğinde aklanmış paklanmış bir güzel uyuyordu. Başının hemen arkasına “Meme emen oğlan” etiketi yapıştırılmıştı.


Artık küçük löplöpçüye üniformasını giydirme zamanı geldi. Sonradan Löplöpçü olunmaz, “Löplöpçü doğulur”. İşte bizim yeni Löplöpçü(k).


Ufaklığın 3 saatte bir meme emmesi lazımmış. İlk iki gün süt gelmeden önce kolostrum denen ağız sütü geliyormuş. Sütün aksine sarımsı renkte olan bu sıvı bebeğin bağışıklık sistemi için adeta olmazsa olmazmış. Bebek emmeyi öğrenirken kolostrumun bol bol gelmesi için  pompa yardımı ile süt sağılıyor ve bebek uyandığında yeni doğan biberonu ile ağızdan veriliyor.


Yarasın tosunuma. Madem emzirme işini anne yapıyor, biberonla besleme işi de babaya düşüyor. Bir nevi Teknik Destek.


Ufaklık biberonu ağızdan çıkarttıktan sonra 1-2 saniye boyunca emmeye devam ediyor ve karşınıza böyle güzel bir poz çıkıyor.


Çarşambayı perşembeye bağlayan gece saat 02:00 gibi gittiğimiz hastaneden Cumartesi günü akşam saat 23:00 gibi taburcu oluk. Yani toplamda dolu dolu 3 gün kalmış olduk. Gurbet ellerde bize hiç zorluk yaşatmayan Ulaş hocamızla veda pozu.


Hastanede her an hemşireyi çağırıp yardım alma şansınız var ama eve gelince insan kendini biraz çaresiz hissediyor. Hele ki ilk çocuğunuz ise annenizin veya kayınvaldenizin emekleri adeta hayat kurtarıcı. En az kendi öz çocukları gibi bebeğe ilgi göstermesi, yardımınıza koşması büyük şans. Allah her bebeğe annanesini, babannesini ve her iki dedesini görmeyi nasip etsin.


İlk banyo, ilk sokağa çıkma, tırnaklarının törpülenmesi hepsi birer yeni macera gibi. Kitaplardan okuyup, internetten bakıp, evdekilerin de yardımı ile yapılan ilk banyo oldukça zorlu ama bir o kadar da eğlenceli geçti. Oğlumuz EGE suyu çok sevdi, gıkı bile çıkmadı. Ah bir de banyonun bitimine yakın hepimizi sulamasaydı, daha iyi olacaktı.


Fakat ne yalan söyliyyeim memeyi emip, altıda değiştirildikten sonra, bebeğin mışıl mışıl uyuması seyrederken tüm bu zorluklar unutuluyor. Aklınızda sadece onun ne kadar aciz ve size ne kadar ihtiyacı olduğu kalıyor.


Kırkı çıkmadan bebek dışarı çıkartılmaz diye bir saplantınız yoksa, bebeğinizi mutlaka dışarı çıkartın. Temiz hava alsın, yüzü güneş ışığı görsün. Zaten bebek var diye evde pek pencereler açılmaz, bir de evde tıkılıp kalmanın hiç alemi yok.


Amerika’da bebek olayın en avantajlı kısmı, bebeğin Amerikan pasaportu alması. Anne ve baba Amerikalı olmamasına rağmen, bebek Amerika sınırları içerisinde doğarsa bebeğe otomatik olarak Amerikan pasaportu veriliyor.

Prosedür şu şekilde. Önce hastaneden çıkmadan bir gün önce görevliler odanıza gelip doğum sertifikasına (Birth Certificate) başvuru formunu doldurtuyorlar. Hızlandırılmış seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim. 4-5 gün sonra Özenç’le birlikte Hackensack Department of Health’e gidip doğum sertikasını sorunsuz bir şekilde aldık.


Bir de SSN yani sosyal sigorta numarası var ki bu otomatik olarak siz doğum sertifikasını aldıktan bir gün sonra basılıyor adresinize postalanıyor. Oğlan daha 10 günlüktü, adına mektup geldi baya mutlu olduk.

İlk aşamayı tamamladıktan sonra, sıra ikinci aşama yani pasaportta. Normalde 4-6 haftada pasaport çıkıyor, fakat 2 hafta içerisinde yurt dışına gideceğinizi gösteren bir biletiniz varsa 60 US$ ekstra para ödeyerek hızlandırılmış başvuru yapabiliyorsunuz. Dönüşümüze 14 gün kala oğlanın doğum sertifkası, vesikalık fotoğrafı ve kendi pasaportlarımız ile birlikte New York’dakiPasaport Acentasına gittik. Kısa bir görüşmeden sonra ertesi güne gelip oğlanın pasaportunu almamızı söylediler ve gerçekten bir gün sonra pasaport elimizde.


Çok ilginçtir 1 haftalık bebeğin bile vesikalık fotoğrafını istiyorlar. Fotoğraf 2x2 inch olacak, arka fon beyaz, gözler açık ve kameraya bakacak. Dökümanları toplamak değil de işte bu fotoğrafı çekmek baya zor oldu.

 Türk vatandaşlarının baş belası vize kuyruklarında beklememek ve çocuğunuzun geleceği için iyi bir alternatif hediye etmek için Amerika’da bebek olayını tavsiye ederim. Hackensack Üniversitesi Hastanesini ve Dr.UlaşBozdoğan'ı ise şiddetle tavsiye ederim.

Ege'den sonra Tuna'nın doğumu da Amerika'da gerçekleşti. Bir sorunuz varsa lütfen önce diğer yazıyı da okuyunuz.
Amerikada Bebek - Tuna88 yorum:

Kemal Kaya dedi ki...

Sağlıklı sıhhatli büyüsün. Dünyada gezmedik yer bırakmasın! AMİN

tijen miriam dedi ki...

bir hafta once kesfettim sizi ve bugun ne guzel bir haber:)kutlarim sizi,ege bebek ismi gibi guzel masallah,saglikli ve sansli olsun hep...guney amerikadan sevgilerimle..

Adsız dedi ki...

Masallah masallah, guzel ve saglıklı bir omur dilerim. Bebe cok tatlı, hele elinizde uyurkenki foto nefis:) Ayrıca da babaya cok benzettim ben, kaslar gozlerin bakısı filan

ilmiraggio dedi ki...

Tebrik ederim ıkınızı de, hosgelmis Ege bebek...bahti acik olsun ve bol bol gezsin löplöpcülerin en genc üyesi...

Adsız dedi ki...

babaya çok benziyor, Allah cc bağışlasın.

Adsız dedi ki...

hayirli olsun, Allah nazardan saklasin, saglikli, anali babali buyusun..
Cok guzel bir blogunuz var! muthissiniz...gezmeye devam!
Çanakkale'den Alper AKÇALI

twass dedi ki...

Semih kutlarım allah anali babalı büyütsün inşallah Bu arada senin tel no yu bana iletirmisin
kendine iyi bak
tolga

Bir Terazi Kizi... dedi ki...

Allahim ne güzel bir haber buuu!

Allah anali babali bol gezmeli büyütsün insallah!

Semih bey oglan ayni siz ne mutlu size...

Özenc hanimada cok gecmis olsun,ayrica ne güzel hemen ayaga kalkip disari cikabilmis,ben iki ay kendime gelemedim de!

Bakalim bebekle gezmeler nasil olacak,ilk bir yil sorun yok,sorun yürümeye basladiginda o zaman kadar keyfini cikarin,cok tatlisiniz ücünüzde,sevgiler...

erharat dedi ki...

İsmiyle yaşasın, bahtı açık olsun, tebrikler....

Harbiyiyorum.com dedi ki...

Semih aynı sen len :) Su kolundaki foto cok epik olmus :D Allah analı babalı büyütsün. Ozenc'i de seni de tekrar cok tebrik ediyoruz.

Gelince görüşürüz inşallah.

Atilla dedi ki...

Analı babalı büyüsün Ege bebek. Benim eşim de Amerika'da doğum yapmıştı, o günleri tekrar yaşamış gibi oldum. Çok benzer şeyler yaşamışız.

UYKUSUZ// UYURGEZER dedi ki...

blog aleminin en güzel haberi oldu bu.. Uzuuuuun ömürler diliyoruz..Anneye, babaya, Ege'ye.. Gezilecek yolları tükenmesin, her daim yeni tatlara yelken açacak afiyette olsun. Bizi de mutlu ettiniz valla..
U(YKSZ) - U(YRGZR)

Serpil dedi ki...

Sizleri ilgi ile takip ediyordum ...Bebeğinizin olmasına çok sevindim ...Allah analı babalı büyütmek nasip etsin ...Şansı bahtı açık olsun...

Adsız dedi ki...

Hakkatten tam bir küçük löplöpçük yav:D

Analı, babalı büyüsün maşallah bebişe.

Adsız dedi ki...

Abicim allah analı babalı ve sağlıklı büyütsün. Cidden Amerikan pasaportu olayını düşündüğünüz için çok takdir ettim. Geleceğini kurtardınız resmen çocuğun. Bu arada Ege ismi de çok güzel. Tebrikler tekrar.

Oburcan dedi ki...

Semih hayırlı olsun. Bu oğlan löplöpçülükte seni de geçecek gibi duruyor. Selamlar,sevgiler

Ahmetyemekte dedi ki...

Semih merhaba,

Çok sevindim, Allah analı babalı büyütsün. Adıyla yaşasın.

Selamlar, sevgiler

Adsız dedi ki...

maşallah nekadar çok size benziyo güle güle büyütün minik Ege yi.

Adsız dedi ki...

Semih Bey tıpkı siz. Allah Baba analı, babalı, sağlıklı, sıhhatli, bol bol gezmeli ve yemeli bir hayat bağışlasın minik Ege'ye. Eşinize saygılar, çok çok geçmiş olsun.

Emre.

Adsız dedi ki...

evrenin ulu mimarı analı babalı büyümeyi nasip etsin

Kemal Sirgeli dedi ki...

Sanki yemekteki detaylar gibi doğumdaki detayları da anlatmışsın, ağzına sağlık..... Rabbım analı babalı sağlık sıhhat içinde büyütmeyi nasip etsin....

demet dedi ki...

Bu çok tatlı, çok güzel bir bebek, hakikaten bakımlı, sağlıklı bir çocuk, tam benim oğlumun boyu ve kilosunda doğmuş. tebrik ederim, bebeğinize sağlıklı ve uzun bir hayat dilerim.

ssbb dedi ki...

Ege bebek hoşgeldin.
Allah analı babalı büyütsün.
Tipi babsına benzediği iştahı da benzeyecek gibi duruyor.
Koluna yattığı fotoğraf süper olmuş!

Adsız dedi ki...

Allah analı babalı büyümeyi nasip etsin...

Çocuğun kulağına ezan okudunuzmu ?

Adsız dedi ki...

Allah analı babalı büyütmek nasip etsin inşallah

Fatma dedi ki...

Size ne kadar benziyor:) Mutlu, sağlıklı bir hayatı olsun inşallah.

Adsız dedi ki...

yaşı uzun,bahtı açık olsun))

Handan dedi ki...

pek benziyor babaya, analı-babalı nice yıllara

Adsız dedi ki...

lütfen,bebişin daha çok resmi...

sebnem dedi ki...

maşallah,tosuncuğu Allah analı-babalı büyütsün,bahtı açık olsun ..tebrikler..

Adsız dedi ki...

Çok tebrik ederim. Sağlıklı bir ömür dilerim.

Canan dedi ki...

Tebrik ederim. Küçük Löplöpçü'ye sevdikleriyle birlikte sağlıklı, lezzetli yemeklerle dolu, uzun ve mutlu bir yaşam dilerim.

sebohattin dedi ki...

hocam allahanalı babalı büyütsün de benim kafam maliyetlere takıldı.Hani size kaça patladı Ege bebeğin doğumu? total bir fiyat var mı?

Löplöpcü dedi ki...

İyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim. Dün İstanbul'a geri döndük. Bebeğin de annenin de sağlığı gayet iyi.
Fiyatlar için http://www.amerikadabebek.com/ adresindeki telefondan doktorun asistanı ile görüşebilirsiniz. Doktor ücreti+hastane ücreti+anestesi uzmanı ücreti+bebek doktoru ücreti olmak üzere paket bir fiyat verecektir.
Ayrıca konaklama ve uçak masrafları var tabii. Bize herseydahil yaklaşık 17.000$'a maloldu. Detaylar için email atabilirsiniz

Adsız dedi ki...

analı babalı sağlıkla büyütmek nasip etsin ömrü uzun bahtı açık olsun şimal

pembecikolata dedi ki...

Ege bebek hoşgeldin!!!Küçük löplöpçü...Bu arada Geçen hafta Ayvalıktaydım sizin önerileriniz üzerine Güler tatlıhanesi ve Veli ustanın yerinde bir güzel yemekleri tatlıları löplettik...Tavsiye için teşekkürler; blogta yayınlayacağım...İyi ki varsınız...

fatmacesnicioglu dedi ki...

Acayip tatlı munzur şey, Umarım çok güzel ve sağlıklı büyürsün Ege bebek.

Hilal,Sen'an ve Rena Geziyor dedi ki...

Hayırlı olsun.Allah analı babalı sağlıklı büyütsün.Hayatı boyunca onurlandırsın sizleri inşallah. Haberi görünce acaip mutlu oldum. Nahçıvan'dan sevgiler

Buket Altaç dedi ki...

AAaa demek eşimin rahatsızlığı dolayısıyla gidemedik dediğin Tiflis gezisi sebebi bu tatlı rahatsızlık buymuş:) Bu sırada Tiflis'e gitmemekle de pek birşey kaçırmış sayılmazsınız..

Adsız dedi ki...

hayırlı uğurlu olsun bebğiniz .analıbabalı sağlıklı büyüsün
hsyılmaz

Adsız dedi ki...

Sitenizi bugün Google'dan tesadüfen buldum.Yıllar önceki Mykonos gezi yazınızı okuduktan sonra Ege'nin doğum hikayesini okudum.Öncelikle samimi ve içten yazımınız çok bağlayıcı.Tecrübelerinizi ben de 5 gün sonraki Mykonos gezimde değerlendireceğim.Ama en önemlisi EGE'ye Allah'tan sağlıklı,huzurlu ve mutlu geçireceği bir ömür diliyorum.Ailece gerçekleştireceğiniz nice seyahatlere....

enis dedi ki...

Allah bağışlasın,sizin gibi zevk sahibi olsun ,uzun ömürlü olsun.
Dt Enis NUHOGLU

draghan dedi ki...

Vesikalık fotoğraf 10 numara olmuş. Çok güldüm, Allah sizi ve ailenizi de bir ömür boyu gülücüklerden ayırmasın...
Hoşgeldin Löplüpcük

BURCU dedi ki...

Merhaba Diken ailesi, oncelikle tebrikler... Anali babali, saglikla buyusun, cook guzel bir omru olsun insallah Ege bebegin. Siz dogar dogmaz ona en guzel hediyeyi vermissiniz zaten, ne mutlu...
Amerikada dogumla ilgili arastirma yaparken blogunuzu tesadufen buldum. Mail adresinizi goremedim, eger mumkunse bir mail adresi verirseniz deneyimlerinizi ve goruslerinizi almak isterim.

Löplöpcü dedi ki...

Sağda üstte isimlerimizi tıklarsan hakkımıza bilgiler çıkacaktır. loplopculer@gmail.com

Löplöpcü dedi ki...

Sağda üstte isimlerimizi tıklarsan hakkımıza bilgiler çıkacaktır. loplopculer@gmail.com

Adsız dedi ki...

Birkaç saattir iş-güç arası sitenizi okuyorum.
"Gittim, gördüm" sandığım bir çok yerdeki macera ve yorumlarınızı okuyunca çok şey ıskaladığımı anladım.
Genel anlamda site içeriği için bir tebrik mesajı yazacaktım aslında.
Ama Ege'ye hoşgeldin yazınızdan sonra mesajın yerinin tam burası olduğunu düşündüm.
Ege'ye ve sizlere güzel bir ömür diliyorum. Mutluluğunuz sürekli olur inşallah.

Gezi etiketlerinizde Eskişehir yok zannedersem. Hem bunu telafi etmek için, hem de sizin gibi güzel insanları şehrimizde görmek için ailecek Eskişehir'e bekleriz.

Kendinize çok iyi bakın, Ege'ye de.. :)

A. Kadir Çelik

Adsız dedi ki...

Ben de doğumumu Amerikada yapacağım.. Çok uzun araştırmamız sonucu Bağdat cad. firma ile anlaştık. O kadar rahat ki onlar herşeyi sizin adınıza düşünüp yapıyor..Kesinlikle tek başına üstlenilecek bir durum değil.. Allah herkese boyle bir şeyi nasip etsin. Çocuklarımız iyi şartlarda büyüsün, iyi okullarda okusunlar..

Adsız dedi ki...

Ben de Amerikada doğum yapan bir anne olarak bunun inanılmaz bir tecrübe olduğunu paylaşmak istedim. Annelik zaten çok kutsal birde Amerika macerasıyla birleşince bambaşka oluyor. Düşünen isteyen varsa hiç düşünmesinler derim. Ben bi danışmanlık firmasından destek aldım. Şevki Bey' in hakkını gerçekten ödeyemem.

Ceyda Karakas dedi ki...

Merhaba kızımızın doğumunu 2012/6. ayda Ulaş Bozdoğan yaptı New Jersey' de. Maalesef ben çok olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Çok yakın gibi gözüküyor ama doğum ile ilgili bilgiler vermiyor. Hatta normal sancı ile doğum sancısı arasındaki farkı nasıl anlayacağımızı bile kerpeten ile aldık ağzından, her soruya "siz kafanızı yormayın" cevabı ile karşılık veriyor. Anne adayı ne yemelidir, spor yapmalı mıdır, doğum nasıl kolay geçer vb. yönlendirmeleri beklemeyin. Doğumdan sonra anestezi şirketine 1.600 $ fazla ödeme yapacağımızı söyledi, önceden bilgilendirilmediğimden ödeme yapmayacağımı fakat indirim yaptırarak yardımcı olurlarsa 800 $ öderim dedim, kesinlikle yardımcı olmadı, öademezsen mahkemeye verirler dedi, ben de ödemeden geldim, kendisini anestezi şirketine şikayet ettim. halen davamız sürüyor. Pasaport başvurumuzu da unutmuş, şansa 3 haftada bebeğimizin pasaportunu tam 1 gün bebekle beraber kuyrukta bekleyerek aldık, az kalsın uçağa yetişemiyordu pasaport. Şikago' da Kerem Arig bey ile giden arkadaşım çok memnundu. Detaylı bilgi için yazabilirsiniz. bilginize.

Adsız dedi ki...

esra
bende amerika los angeles'da doğum yaptm türkiye'den yenibirhayat şirketinden destek aldım ekstra masraf çıkmadı ama olabileceğine dair bilgilendirilmiştim o yüzden memnun kaldım.

Adsız dedi ki...

Sevgili Diken Ailesi,
Amerika'da doğum hakkında araştırma yaparken blog sayfanıza ulaştım.
Öncelikle tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.Okurken bazı yerlerde gözlerim doldu, kendimi zor tuttum.
Ben de şu anda 3,5 aylık hamileyim ve Amerika'da doğum yapmayı düşünüyorum. Fakat ilk adım olan vize işlemleri hakkında pek bilgimiz yok şu anda. Siz vizenizi nasıl aldınız?
Cevaplarınızı bekliyor olacağım.
Şimdiden teşekkürler.

Löplöpcü dedi ki...

Merhabalar;

Allah tamamına erdirsin...
Vize konusu hiç sorun olmadı. Özenç iş için 3-4 sene önce gitmişti Amerika'ya o yüzden onun 10 yıllık vizesi vardı. Ben de turistik seyahat ediyormuş gibi uçak biletlerimi aldım, kayınbiraderin ev adresini gösterdim. Schengen vizesine başvurur gibi onlarca dökümanı hazırlayıp gittim, ama bir tane dökümana bile bakmadan çat diye 10 yıllık verdi. Eğer çalışıyorsanız ve geri döneceğinizi beyan ederseniz hiç sorun çıkmaz.
Selamlar

Adsız dedi ki...

Tekrar merhaba ve tekrar tebrik ederim:)
Ben de USA de doğum yapmayı planlıyorum, doktor ve hastane masrafları hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Çalıştığım için doğumdan çok önce gitme şansım olmayacak, Ulaş Hoca'nın en geç kaçıncı hafta itibari ile hasta kabul ettiği hakkında bilginiz var mıdır? Çok teşekkür ederim.

Löplöpcü dedi ki...

Toplam fiyat 17.000$ diye belirtmiştim. Bunun 13.000$'ı sağlık masrafları tuttu. http://www.amerikadabebek.com/ adresindeki telefondan doktorun asistanı ile görüşüp güncel fiyatları öğrenebilirsiniz. Sezeryan, normal doğum fiyatları değişiyor. Ayrıca çocuk doktoru ve anestesi uzmanı fiyatları da değişiyor. Biz Ulaş Bey'in önerdiği hocalarla anlaşmıştık.

Çok geç gitmenizi tavsiye etmem. THY 28. haftadan sonra doktor raporu istiyor, 36. haftadan itibaren asla hamile yolcu kabul etmiyor. Amerika’daki doktorlar da 29. haftadan sonra pek yeni hasta kabul etmek istemiyorlar. Tabii siz gitmeden doktor ile görüşüp anlaşırsanız durum değişir.

GezginAnne dedi ki...

Oy maşallah! Ben bu yazıyı yeni gördüm. Amerika'da doğum soran çok oluyor, linkinizi sitemden paylaşacağım. Bir de oğlunuz kaç haftalıktı TR'ye döndüğünüzde? İngiltere'de hastaneden eve gelip kontrol ediyorlar birkaç kez doğum sonrası, o maksatla sordum. Prosedürler gereği en erken ne zaman dönülebilir diye.

Löplöpcü dedi ki...

Biz oğlan doğduktan 3 hafta sonra döndük, ama 2 hafta bile olurmuş. THY 48 saatten küçük bebekleri almıyor. 1 haftadan küçük bebekleri de doktor aporu ile alıyor. Fakat zaten 1 haftada pasaportta çıkmıyor. En az 2 hafta lazım, 3 hafta idealdir!

Adsız dedi ki...

Şu an 4 aylık hamileyim, Amerika'da doğumu araştırıyorum. Blogunuzdan anladığım kadarıyla Ulaş Bey'den siz de memnun kalmışsınız. Mesajlara baktığımda sadece bir adet olumsuz yorum gözüme çarptı ekstra anestezi ücreti alındığıyla ilgili...Ekstralar hakkında sorun yaşadınız mı? Doktor ücreti + hastanenin ücreti dışında çocuk doktoru ya da anesteziyle ilgili ek bir masraf oluyor mu? Ya da herhangi bir sorun yaşadınız mı? Bir de kalmayla ilgili fikrinizi sormak isterim. Gerçi sizin aileniz varmış ama , hastane yakınlarında bir yerde kalmak mı sizce daha mantıklı o bölgede? Yoksa genel olarak New Jersey ya da NY'da bir yerlerde de kalınması mantıklı mı ulaşım, trafik, vb.. açısından?? Araba kullanmayı düşünmüyorum. Genel olarak fikirlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Selamlar, oğlunuzu güle güle büyütün

Löplöpcü dedi ki...

Ben hiç bir olumsuzluk ile karşılaşmadım. 20 haftada doktorun asistani ile telefonla görüştük,
Doktor ücreti+hastane ücreti+anestesi uzmanı ücreti+bebek doktoru ücretini söyledi. Kuruşu kuruşuna bu paraları ödedik. Onun dışında bir şey ödemedik. Sanırım 1 tane test yapılmıştı 30-40 dolar o ekstraydı, başka da bir ekstra yoktu.
Konaklamayla ilgili malesef bir bilgim yok. Biz weehawken'da kayınbiraderin yanında kaldık. Doktorun muayenehanesine ve hastaneye yakın olmakta fayda var. 8-9 kere muayeneye gideceksiniz. Bir de son gün suyunuz geldiğinde apar topar gidebilirsiniz.

Adsız dedi ki...

Semih hocam blogunuzu ilgiyle takip ediyorum ve özellikle amerikada dogum olayı cok ilgimi çekti. Bu konuda size bir sorum olacak: Eşiniz amerikaya girişte gümrük memuru ile doğum konusu gündeme geldimi, yoksa sadece turistik gezi olarakmı lanse edildi? Bana sanki bu konunun en zor bölümü amerkaya turist vizesi ile girerken hamile oldugunuzun anlaşılması ve bu konuda sorguya cekilmeniz gibi geliyor. Siz bu konuyu nasıl hallettiniz acaba?
İyi günler diliyorum.

Löplöpcü dedi ki...

Biz 28. haftada gitmiştik, karnı çok fazla çıkmamıştı. Gümrük memuruna doğum için geldiğimizi elbette söylemedik. Annem-babam burada yaşıyor, 1-2 ay takılıp geri dönecez demiştik.
Elbette doğum için geldiğinizi söylemenize gerk yok, eğer adam bunu farkederse, kanunen sizi sırf hamilesiniz diye sokmamazlık yapmaz. Yani sırf sen beleşe vatandaşlık almaya geldin o yüzden sokmuyorum seni demez. Fakat doğum masraflarını nasıl ödeyeceğini, sigortanın olup olmadığını, doğum masraflarını Amerikan devletine yük getirmeyeceğini ispatlamanı isteyebilir. Nerede doğum yapacağınızı ve kaç paraya kiminle anlaştığınızı bu parayı nasıl ödeyeceğinizi filan belgelerle ispatlamanız lazım olabilir.
https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/882

Kadriye Kutsal dedi ki...

Merhaba, sağlıkla büyüsün Ege bebek. Ben de 29 Ocak' da döndüm ABD' den. Oğlum Amerika' da doğdu. Harika bir doğum öncesi ve harika bir doğum geçirdim. Amerika' da doğum yaparak bebeğine harika bir gelecek hazırlamak isteyen tüm ailelere ben de sizin gibi fikir vermek ve yardımcı olmak için bloguma davet ediyorum. Annegorevbasinda.blogspot.com

Adsız dedi ki...

2014 ABD ve Konsolosluk uygulamalari.. Arkadaslar 2014 yili ile itibariile , daha evvel ABD’de dogum yapmis Medicare ve Medicade kullanmis olanlarin ayni zamanda ABD’de herhangi vur kurulusa $2000′dan fazla borcu bulunanlarin haber dahi verilmeden ABD vizeleri iptal ediliyor. Hastaneler anne ve baba’nin vize aldigi ulke ile irtibata gecip vizelerini birdaha verilmemek uzere iptal ettiriyorlar. Sanirim dogum yapip kactiklarini zanneden gozu aciklara kotu bir haber. Bir arkadasimi aslinda isim vermeyelim Chicago’daki doktor Medicade almasi icin bilgi vermis, almis ve aslinda hastane vs hic bir kuruma borcu yok yanliz Medicare ve Medicade sadece ABD vatandaslarina ve cok dusuk gelir sevyesini ispatlamis kisilere verildigi icin, bu arkadas Subat tatilinde ABD’ye girerken gumrukde cevrilip ayni ucakla geri donduruldu. Cocuklarimiz ayni okulda ogrenci, avukat tuttu tabi ama netice bos, ABD’den gelen bilgi kagidini bizlerle paylastigi icin hepimiz ogrenmis olduk. Ayni sekilde Ali Agaoglunun kiz arkadasi bu duurmda onun pek sucu yok gibi, dondukden sonra gelen labratuar faturlari eline gecmedigi icin odememis. Adamlar ne olursa olsun bahane kabul etmiyor. Umarim bilgi yardimci olur, isterseniz konsolosluga acip dogrulugunu teyit edebilirsiniz.

funda çtlbş dedi ki...

çok hoş ve bilgilendirici bir yazı olmuş...bizde çok düşünmüştük amerikada doğum yapmayı ama sigortamız olmadığı için ücretleri çok fazla diye Türkiye'de yapıp gittik amerikaya
http://hayatimyolculuk.blogspot.com.tr

Adsız dedi ki...

Çok güzel bilgiler paylaşmışsınız.Not alarak yazınızı okudum.

Miniğe sağlıklı bir yaşam dilerim.Ağzı dolu pozu çok tatlı çıkmış:)

Teşekkürler

Adsız dedi ki...


ABD Houstonda dogum yapmak isteyen ailelere duyuru:
Full/Tam Esyali Kiralik Daire :

2 oda, bir salon, bir banyo
Aylik kirasi $ 1,750 dolar
Tüm masraflar dahildir (elektirik, su, gaz, ısınma, kablo tv, internet)

Kiralik evin Adresi:
5263 Inwood Drive Unit 3A
Houston Texas 77057

Alışverişe ve toplu taşımaya yürüme mesafesindedir, Galleria bolgesinin en guzel
Sokagindadir. Şehir merkezinde ve hastanelere yakındır.

irtibat icin :
Handan Yolcu
Cep : 713- 5040236
handanyolcu@yahoo.com
Tesekkurler.

Adsız dedi ki...

Arkadaşlar 2 gön evvel evimize döndük. Doğumumu Sandıego da Melih Kurtuluşla yaptım. Burnumdan fitil fitil geldi, özellikle normal doğum plalayan pasası kısıtlı olanlara kesinlikle tavsiye etmiyorum. Soğuk ve sezeryancı doktorun teki. Ufacık labratuar için sanki ofininin altında yokmuş gibi bizi 1 saat uzaklıkda bir yere gönderip durdu. İlk başta anlamadık herhalde burada olmak gerek diye sonra şirketle gelen bir aile ile tanıştık onlar söylemezlermi niye o kadar uzağa gidiyorsunuz diye! Bize başta söylediği 1 ultrason yapacağız işi yalan her seferinde 199 dolarlık yok bebek böyle yok bebek şöyle toplam 6 ultrason yaptı. Ofisinde Banu diye bir kıza işleri yaptırıyor oda dünyadan bir haber. Kimliği çıkarmak ayrı sorun pasaport ayrı sorun. Kendisinede söyledim memnun değilim neden sezeryan diye tuturdunuz düye yok efendim en sağlıklı yolmuş . Kafa nerde olursa olsun aynı, yarı ingilizce yarı Türkçe ancak zırvalıyor. Memnun kalmadım herkezede haber vereceğim.

Adsız dedi ki...

Sadece meraktan soruyorum, mutlaka değerlendirmişsinizdir ama, sosyal güvence vs olmayan ABD yerine EU vatandaşlığı verecek tercihen İngiltere'de böyle bir işlem yapılamaz mı? Doğumdan dolayı vatandaşlık veren EU ülkesi var mı yok mu onu da bilmiyorum. Ama şahsen dünyada ABD'nin gittikçe azalan popülerliği ile çocuğum ABD vatandaşı olsun istemezdim.

Mavi karne - MA plaka dedi ki...

Adsız Adsız dedi ki...

Sadece meraktan soruyorum, mutlaka değerlendirmişsinizdir ama, sosyal güvence vs olmayan ABD yerine EU vatandaşlığı verecek tercihen İngiltere'de böyle bir işlem yapılamaz mı? Doğumdan dolayı vatandaşlık veren EU ülkesi var mı yok mu onu da bilmiyorum. Ama şahsen dünyada ABD'nin gittikçe azalan popülerliği ile çocuğum ABD vatandaşı olsun istemezdim.
----

AB de sanırım sadece Fransa veriyor orada doğan çocuga.

Mavi karne - MA plaka dedi ki...

Bu arada ben Emin. Eh yorumları takip ettiğinizi görünce Antep ten merhaba diyeyim dedim... Tesadüfen karşıma çıktı nette dolaşırken blogunuz. Komik ve gayet doyurucu olmuş.. iyi keyifler.

Gzm dedi ki...

Merhaba, blogu okudukca anilarim canlandi :) bende mart ayinda abd'de dogum yaptim ve yasadiklarimi paylasmaya basladim. Gitmeden cok buyuk soru isaretleri oldugunu biliyorum. Farkli bir deneyim icin http://gizanneoluyor.blogspot.com.tr

Sirene dedi ki...

Merhaba, blogunuzu ilk okudugumda esimin istediği ancak benim suphe yasadigim ABD'de dogum olayina daha sicak bakmaya basladım. Son noktada 14 Kasim'da ucuyoruz :)

Artik son hazirliklari yaparken kafamda netlestiremedigim birkac konu hakkinda deneyimli kisilere danismak istedim.

1. Ilk sorum ulkeye sokulacak para limiti hakkinda. Kredi karti hemen her yerde gecerli biliyorum ancak nakit odemelerimiz olacagi icin endise duyuyorum. Onerebileceginiz, yuksek komisyonlu swift disinda cozumler var midir?
2. En buyuk korkum gumruk. Doguma geldigimi soylemeyecegim. Ancak turistik ziyaret deyip 3 ay kalmaya birsey denmiyor mu? Bir de iki kisi gelip uc donmeniz halinde bir sonraki ABD ziyaretinizde kapidan alinmama riski oldugunu okudum. Ne dersiniz?
3. Donus tarihimiz bebegimizin gelisine gore degisecegi icin bilet su anda alamiyoruz. Gumrukte sorun olur mu acaba? Ceza odeme riskine girip sahte bir donus bileti almali miyiz?


Yanitlar icin simdiden tesekkur ederim.

Löplöpcü dedi ki...

1) Bu soruyu Google amcaya da sorabilirdiniz https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/195/~/currency-%2F-monetary-instruments---amount-that-can-be-brought-into-or-leave-the
Kisi basi 10.000 USD olmasina ragmen biz ilk gidisimizde iki kisi oldugumuz icin 5000'er USD goturmustuk. Dogumdan once giderken bir 5000USD daha goturmustum.
2) Amerika size yasal olarak 10 yillik vize vermis, her girisinizde de en fazla 6 ay ulkede kalma hakki veriyor. Neticede korkunuz gereksiz. Tek korkunuz gumruk polisi hamile oldugunuzu anlarsa odemeleri nasil yapacaginizi anlatmak olsun. Medicare ve Medicaid kullanmadan kendinizin pesin veya kredi kartiyla masraflari odeyeceginizi ikna edecek kadar beceriniz olsun yeter. Amerikada dogum yasak degil, o yuzden cikista "Hoop birader siz 2 geldiniz 3 donuyorsunuz" demez kimse. Biz bir sonraki Amerika seyahatine 3 gittik 4 donduk mesela. O zaman giriste sadece ilk cocugun dogum masraflarini nasil odediniz diye sordu, bende kendim odedim ahanda faturalar bunlar odeme makbuzlari bunlar diye cikarttim gosterdim http://www.loplopculer.com/2014/02/amerikada-bebek-tuna.html yazisina da bir goz atin
3) Amerikaya girerken donus tarihinizin belli olmasi lazim. Sahte veya gercek bir sekilde donus biletini mutlaka alin. Giriste sorun yaratabilir. Cocugun ne zaman dogacagi uc assa bes yukari belli. Onun uzerine 3-4 hafta koyun (muayeneler, birth certificate ve pasaportu cikartma) Biz iki dogumda da dogumdan 3 hafta sonra donduk.

Sirene dedi ki...

Hızlı yanıtınız için çok teşekkürler. Deneyimli birinden duyunca daha rahatlatici oluyor.

NTOL dedi ki...

facebook daki "Amerika'da doğum yapan anneler" kapalı grubumuza davetlisiniz. Nurdan TOL

Burcu Muratoglu dedi ki...

Merhaba, detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim, gerçekten çok faydalı oldu. Benim de kafama takılan konu gümrük. Diyelim ki dönüş biletini fake bir rezervasyon ile daha erken gösterdik ve 1 ay tatil yapıp çıkacagız dedik. Ya görevli biz tatile geldik dedikten sonra hamileliği farkederse. Acaba baştan doğum yapmak için geldim, parayı da yanımda getirdiğim nakit para ile ödeyeceğim şeklinde açık açık belirtmek daha mı doğru olur. Ne dersiniz?

özlem altinay dedi ki...

Merhaba,

Özenç hanım dikişlerinden memnun mu?

İnternette Ulaş bey ile alakalı bu konuda birkaç olumsuz yorum okudum. Çok tedirginim.

özlem altinay dedi ki...

Merhaba,

Doğumunuz normal mi yoksa sezeryan ile mi gerçekleşti?

Dikişlerinizden memnun musunuz?

Löplöpcü dedi ki...

İki doğum da sezeryanla gerçekleşti, dikişlerle ilgili bir sorun yaşanmadı. 2012'deki ilk doğumda biraz ağrı olmuştu ama zamanla geçti, 2014'deki doğumda hiç bir sorun olmadı.

Ceylan pınar Bektaş dedi ki...

merhaba,
Yazılarınızı büyük bir heyecanla okudum çok güzel bilgiler edindim sadece bir konuda emin olamadım
Amerikaya giriş yaparken hamile olduğunuzu beyan edip mi girdiniz?
Bu beyanı yapmak için doktordan belge alınıyor diye biliyorum bu konuda biraz bilgi verebilirmisiniz?
çok teşekkürler

Löplöpcü dedi ki...

İki girişte de eşim hamile olduğunu beyan etmedi

Ceylan pınar Bektaş dedi ki...

İkinci girişte beyan edip mi girdi beyan için ne göstermek gerekiyor

Löplöpcü dedi ki...

Göbeğini açıp göstereceksiniz, "bak abi tekmeliyor" filan derseniz kesin kanıt olur :)
Yok Ceylan Hanım "İki girişte de eşim hamile olduğunu beyan etmedi" dedim.

hakan ökten dedi ki...

www.benveoglum.com da cok güzel anlatılmış ucuzada mal etmişler, isterseniz bakın.

emel dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

Dr.Ulaş Bozdogan" ı kesinlikle önermiyorum.inanılmaz paragöz ve etik çalışmayan bir hekim.daha muayenehanesine adım atar atmaz sizden 7000 usd dogum parasını peşin istiyor.mesela anne adayı Allah korusun ordan çıkınca ölse o para ne olacak merak ediyorum.ben 2 hafta önce muayene oldum.bana dogum ücretini peşin vereceksiniz dedi.üzerimde para yok dedim,sekreterine o zaman kredi kartımla 2000 usd kaparo bırakmamı söyledi.kart kullanmadıgımı söyledim.sinirlenerek odadan çıktı.500 usd muayene ücreti aldı.abd"de dogum yapan biri belli masrafları göze alır ,sorun paranın daha çocuk bile dogmadan peşin alınması,doktorun etik olmayan ve paragöz davranışı.

Arzu Onay dedi ki...

Dr konusunda kesinlikle katılmıyorum. Dr. ULAŞ doguma 5 dak once geliyor ve diğer işi için acil bir şekilde halledip kaçıyor. Baslangicda parasının hepsini alıyor ve tamamen ona bagli bir şekilde bekliyorsunuz doğumu..hatta doğum gecikirse sezeryan öneriyor.. para endeksli yasayan, paranin hayatında çok önemli oldugu bir doktor... tavsiye sıfırın altında

Deniz dedi ki...

İki oğlumun da doğumunu Ulas Hoca gerçekleştirdi. Kendisinden çok ama çok memnun kaldım.Hastasıyla son derece ilgili olması, ulaşılabilir olması beni çok rahatlattı. Türkiye’deki doktorumdan çok daha ilgiliydi bana ve bebeğime karşı. Bu nedenle kendimi evimde ve güvende hissettim.Amerika’da dogum doktorum olduğu icin çok şanslıydım.Paket ücretin dışında da herhangi extra bir ücret alınmadı. Çok memnun kaldım.

Gittiğimiz ülkeler