25 Şubat 2014 Salı

Amerika’da Bebek – TUNA

2012 yılında hayatımıza Ege girdikten sonra pek hız kesmeden gezmeye devam ettik. Zaten Amerika’da doğduğu için daha 17 günlükken ilk kez uçağa bindi. Şanslı çocuk 2 yaşına gelmeden 9 ülke gördü, yurt içinde defalarca bindiği uçak sayısını hatırlamıyorum bile. İkimiz de bu kadar yoğun tempoda hem çalışıp hem de gezerken, 2013 yılında ailemize 4. löplöpçünün geleceğininin haberini aldık. Ege’ye yaptığımız kıyağı şimdi iki numaraya da yapmasak olmazdı.

Ege’nin doğumundan sonra yazdığımız Amerikada Bebek – EGE yazısında ilk kez baba olmanın heyecanıyla işin biraz hikayesini anlatmıştık. Bu sefer işin biraz teknik yanlarından bahsedeceğim.

Hiç fantaziye girmeden Ege’nin doğumundaki gibi aynı doktor ile anlaştık, aynı hastanede aynı senaryoyu 21 ay sonra tekrar yaşadık. Özenç’in hamileliğinin 31. haftasında Özenç, Ege ve ben İstanbul’dan New York’a uçtuk.2 çocukla 10 saatlik uçuş ekonomi sınıfta çok rahat olmayacağı için THY ile comfort class uçtuk. Bir business değil ama oldukça geniş koltuklar var. Çocuklu yolculara en ön koltuğu vermeleri ve seyahat boyunca duvara puset takılması bebekli yolcular için çok büyük avantaj.

Ertesi gün doktorumuz Ulaş Bozdoğan’ın muayenehanesine gidip ilk muayenemizi olduk. Ege’nin doğumuyla ilgili blogda yazdıklarımdan (Amerikada Bebek – EGE) sonra bilinirliği epey artmış.

Cuma Amerika’ya gidiş, cumartesi muayene, pazar günü ise ben Özenç’le Ege’yi Amerika’da ailesinin bırakıp Türkiye’ye geri döndüm. 3 günlük haftasonu turundan 2 ay sonra yani 39. haftada tekrar Amerika’ya uçtum.

25 Ocak Cumartesi günü sabah saat 08:00 gibi Hackensack Üniversitesi Hastanesine gidip kadın doğum bölümüne çıktık. Ulaş Hoca ile buluşup kısa bir brifing aldıktan sonra, hemşiremiz Suzie kendisini tanıtıp bebeğin kalp atışlarını dinlemek için Özenç’in beline bir cihaz bağladı. Zaten kurbanlık koyun stresi çeken Özenç, bebeğin kalp atışlarını duyunca hayli rahatladı.


Sonra yanımıza anestesi uzmanı Jeeffrey abi geldi. 1.90 boylarında hafif tombiş 50’li yaşlarda şirin bir adam. Türk olduğumuzu öğrenince “Fenerbahçeyi mi tutuyorsunuz?” diye sordu. Ben değilim ama Özenç Fenerliydi. Bunun üzerine cep telefonundan bangır bangır Fenerbahçe marşı çaldı.

Maaazinde bir tarihhh yataaar
Yaşaaaa FenerbahçeeeeeeeeÖzenç’in tüm stresi bir anda ortadan kalktı, kadın doğum katında sezeryanı beklerken neşeli bir şekilde tempo tutup el çırparak gülücükler atmaya başladı. Elin New Jersey’lerinde Fenerbahçe marşı çalan Jeffrey abi sen çok yaşa emi.

Tabii bu kadar şaklabanlık boş yere değil. Hop mop diyene kadar aldılar Özenç’i yallah ameliyathaneye. Epidural takılıp içerideki hazırlıklar bittikten sonra, 10 dakika içinde ben de ameliyata girdim.

Özenç’in boynundan yukarı perde çekili, aşağıda hocalar çalışıyor, ben ise Özenç’in başının dibinde el ele oturuyoruz. Kısa süre sonra Ulaş Hocanın “Geliyoooo” sesiyle ayağa kalkıp, başladığım Tuna’nın ilk fotoğraflarını çekmeye. Sevinç gözyaşlarını dökmek önce bana, bebeği kucağına aldıktan sonra da Özenç’e nasip oldu.


2 sene önceki gibi yine aynı saçma soruyu sordular. “Bebeğinizi emzirecek misiniz yoksa mamaya mı başlatacaksınız?”. Ben mantığını pek anlamadım ama emzirmek istemeyen hain anneler varmış, kanunen kimse de bir şey yapamıyormuş. Biz Türk örf ve adetlerinde olduğu gibi emzirmeyi tercih ettik. Yatağının kenarına “Meme emen oğlan” etiketini yapıştırdılar.

Bebeğin doğumu ameliyat başladıktan 5-6 dakika sonra oluyor da annenin karnının dikim işleri 20-25 dakika sürüyor. 5* otel kadar lüks ve güzel hastanemizin ameliyathanede bile kablosuz internet olduğu için, SKYPE’den taaa Türkiye’ye annemlere canlı yayın yaptım. Hep beraber ağlaştık.

2 yıl önceki karede ben yoktum malesef ama bu sefer artık ben de varım. Teşekkürler Ulaş Hocam!


Ameliyat esnasında benim Özenç’in ve Tuna’nın bileklerine barkodlu bant bağladılar. Bu sayede bebeklerin karışması engelleniyormuş. Ameliyathaneden çıktıktan sonra 1 saat Özenç’i hemen yan taraftaki gözlem odasında tuttular.

Ben ise çıktıktan 10 dakika sonra Tuna ile birlikte hemşirehaneye gidip Tuna’nın ölçümleri izledim.

Boy, kilo, baş çevresi, duyma ve vücut fonksiyonları kontrol edildi. Tunacık abisinden 70 gram daha hafif ama aynı boyda doğdu. 3,670 kilo, 52 cm.

Yarım saat sonra anneciğimizin yanına dönüp 2 gece kalacağımız odamıza çıktık. 3-4 saat sonra kayınvalidemler geldi. Herkesin en çok merak ettiği şey 21 aylık Ege’nin aileye yeni katılan Tuna’ya nasıl davranacağı, nasıl tepki vereceğiydi.

Bizimki ilk önce annesine koştu sarıldı, sonra şöyle bir Tuna’ya bakıp sonra kudurukluğa başladı. Odamızdaki elektronik cihazlar, lambalar ve kablolar onun ilgisini daha çok çekmişti!!

 

Ertesi gün küçük löplöpçüye yeni üniformasını giydirme zamanı geldi. Bizi takip edenler hatırlayacaktır, bu üniformalar abisinden kalma. 2-3 tane vardı, bir tanesini hatıra olarak doktorumuz Ulaş Bey’e bıraktık.


3. gün akşamüstü hastaneden çıkış yapıp eve geldik. Hastaneden almaya gelen kişinin araba için mutlaka bebek puseti getirmesi lazım, yoksa bebeği çıkartmıyorlar.

Gelelim pasaport için teknik prosedürlere. Hastaneden çıktıktan sonra 5 iş günü içerisinde doğum sertifikası yani "Birth Certificate" çıkıyor. Pasaporttan önce vatandaşlık hakkı için ilk önce bunu almanız lazım. Bizim doğum Hackensack şehri sınırları içinde olduğu için sertifikamızı da City of Hackensack – Department of Health’den aldık. Sertifikayı almaya sadece babanın gitmesi yeterli. Daha hastanedeyken doldurduğunuz başvuru formunu ve doktorun düzenlediği Amerika’daki adresinizin gözüktüğü formu götürmeniz yeterli.


Evrak 15$, ayrıca her bir kopya 10$ tutuyor. 1 kopya Amerikan pasaportu için, 1 kopya Türk nüfus cüzdanı için gerekli. 1 tane de yanınızda yedek kalsın diye 3 kopya yaptırmakta fayda var. (Toplam 35$)

Doğum sertifikasını aldıktan bir gün sonra da çocuğun Sosyal Sigorta Numarası (SSN) otomatik olarak çıkıyor, çocuğun adına postayla gönderiliyor. Daha 1 haftalık bebeğe gelen mektubu görünce şaşırmamak elde değil.


Bizim gibi Amerika’ya sadece pasaport almaya gelip doğumdan sonra hemen dönecekseniz, doğum sertifikasının çıkmasını bile hiç beklemeden Pasaport başvurusu için randevü almanızı öneririm. Hızlandırılmış pasaport başvurusu (Expedited Service) için randevüleri 1-877-487-2778 no’lu telefondan alıyorsunuz. İstediğiniz gün ve saate randevü alma şansınız var. Sistem size başvuracak kişinin sigorta numarasının (SSN) son 4 hanesini soracaktır, henüz gelmediyse 0000 girebilirsiniz. Özellikle pasaportu bizim gibi New York Pasaport Dairesinden alacaksanız dediğim gibi erkenden randevü almakta fayda var.

Pasaport dairesine başvuru için anne baba ve bebeğin birlikte gitmesi gerekiyor. Giderken yanınızda olması gerekenler ise şurada  detaylı şekilde anlatılmış. Kısaca üzerinden geçmek gerekirse;

1)  Telefonda randevü alırken size verilen konfirmasyon numarası

2)  Doğum sertifikasının orjinali

3)  DS-11 başvuru formu

4) 2 hafta içerisinde ülke dışına çıkacağınızı gösteren uçak biletinin çıktısı

5) 1 adet 2x2 pasaport fotoğrafı
6) Pasaport ücreti

Diğerleri kolay da en zor kısım fotoğrafı çekmek. 10-15 günlük bebeğin gözleri açık fotoğrafını çekmek pek kolay değil. O yüzden hiç fotoğrafçıya filan götürmeye gerek yok. Beyaz çarşaf serili yatakta bir resmini çekip daha sonra ilgili adreste belirtildiği özellikle göre düzenleyin bitti gitti.

Randevu saatinden 15 dakika önce pasaport dairesinde olmanızı öneririm. Sıranız kaçarsa gözünüzün yaşına bakmazlar. “Ay çocuk altına kaçırdı da, o yüzden geciktik de...” kimse dinlemez. Binaya girişte sağlam bir güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. Giriş katında dökümanlarınızı kontrol eden teyze size bir sıra numarası veriyor ve 10. kata çıkıyorsunuz. Numaranız yanınca bankoya gidip evrakları teslim ediyorsunuz, sağ elinizi kaldırıp “Evet bu çocuk bizim çocuğumuzdur, formdaki tüm bilgiler doğrudur” diye yemin ediyorsunuz.

Amerikan pasaportu bizim Türk pasaportu kadar pahalı değil. 16 yaşından küçükler için 5 yıllık pasaport 105$, hızlandırılmış başvuru için ayrıca 60$ daha veriyorsunuz. Normal teslimat süresindeki gibi 4-6 hafta beklemeden pasaport 1 günde elinizde!

Parayı da ödeyince ertesi gün pasaportu almak için size bir fiş verecekler. Cümbür cemaat gitmeye gerek yok, sadece baba gidip pasaportu alabiliyor. Ege’nin pasaport başvurusu için 2012’de gittiğimizde tüm bu işler için 1.5-2 saat harcamıştık. Tuna’nın şansına ise 20 dakikada bitti. Mekan 15:00’te kapanıyor, biz saat 14:00’e randevü almıştık bunun bir faydası olabilir.

Pasaportu aldıktan sonra New York’daki Türkiye Konsolosluğuna gidip herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok! Bebek Amerikan pasaportuyla Amerika’dan çıkış yapıyor, Türkiye’ye girişte ise bir sefere mahsus olarak 20$’a vize alıyor ve Türkiye’ye Amerikalı bir turist giriyor. Eğer 1-2 ay Amerika’da kalacaksanız o zaman tabii ki Türk Konsolosluğuna gitmeniz lazım.

Amerika’dan ayrılmadan 1-2 gün önce dikişlerin kontrolü için Ulaş Hoca’ya son bir muayeneye gitmek adettendir. 2 sene sonra yine bekleriz diyerekten bizi yolcu etti.

Dönüş uçağında şansımıza yine en ön sırada oturduk. Bu sefer pusette Ege değil, Tuna yattı. Şansımıza 3’lü koltuklardan biri boş kaldı ve Ege’de rahatça orta koltukta uyuyabildi. Comfort Class koltuklar business kadar olmasa da ekonomi sınıfa göre çok daha geniş. Yemek ikramları daha çok ekonomiye benziyor ama bizim için bugün löplöp değil, 2 bebeğin rahat uçması önemli.

Senelerdir www.loplopculer.com adresinde yazıyoruz. Yurtiçi yurt dışı bir çok restaurantta “Siz löplöpçüler misiniz?” diye soranı gördük ama Amerika’da bebek doğumundan sonra “Siz löplöpçüler misiniz?” diye uçakta sorana ilk defa rastladık. Deniz Hanım bizim Ege’nin doğumuyla ilgili yazımızı okumuş ve oğlunu Amerika’da dünyaya getirmiş. Doktor eşi beni uçakta görmüş tanımış. Kendilerine yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

Türkiye’ye döndüğünüzde ertesi gün anne veya baba tek başına herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidip Amerika’daki doğum sertifikasının orjinali, sertifikanın yeminli tercümandan Türkçe tercümesi (notere gerek yok), bebeğin Amerikan pasaportu ve anne babanın nüfus cüzdanları ile birlikte başvurup 10 dakikada nüfus cüzdanını alabiliyorsunuz. Gözünüz aydın, artık çocuğunuz çifte vatandaş!

Amerika’da doğum için ücretleri belli bir yere topluca ödemiyorsunuz. Sağlık hizmetleri için kim ne yaptıysa ona veriyorsunuz. Kabaca aşağıdaki gibi ama güncel fiyatları Ulaş Beyin asistanını arayıp öğrenebilirsiniz;

 
Çocuklara ev araba kat yat bırakmaktansa, Amerika’da doğum yapıp Amerikan pasaportu vermeyi tercih ettik. Az buz değil herşey dahil 17.000$ civarı tuttu ama bizim gibi gezginler için bulunmaz nimet. Hackensack Üniversitesi Hastanesi  ve Doktor Ulaş Bozdoğan’ı  şiddetle tavsiye ederiz. İki oğlumuzun doğumunda da çok şükür hiç bir sorun sorun yaşamadık.

Amerika’da doğumla ilgili sorunuz varsa lütfen önce Amerika’da Bebek – EGE  yazısına da göz atın.

 

48 yorum:

Adsız dedi ki...

Önce maşallah diyorum. Allah bağışlasın,anneli,babalı ve de ağbili büyütsün. Sağlıklı,huzurlu,mutlu,keyifli güzel yıllarınız olsun inşallah.
Sevgiyle,sağlıkla
Sevil

Zeugma dedi ki...

Verdiğiniz bilgilerden epeyce kişi yaralanacak yine.
Bebek çok tatlı, güle güle büyütün.

4'lenen Löplöpçüler süper görünüyor;) Sağlık, mutluluk ve sevgi dolu upuzun yıllar dilerim...

KısaKahveMolası dedi ki...

Merhaba, Tuna sağlıkla huzurla büyüsün. Çok güzel bilgiler paylaşmışsınız. 17000$ içinde ev kirası var mı? Fiyatı biraz kırılımlı açabilir misiniz :))

Bir Terazi Kizi... dedi ki...

Masaallah ,sizlere bayiliyorum,haberi okuyunca sok oldum,hic beklemiyordum,meger ne cabuk gecmis zaman,ben daha Ege yi bebek saniyorum,ooo koca adam olmus Ege,masaalllah yeniden hepinize,güle güle büyütün oglunuzu,saglikla,sevgiyle,Almanya´dan selamlar efendim...

twass dedi ki...

Twass semih Allah anali babali büyütsün bu arada bende newyork a çok yakınım buraya tekrar yolun düşerse mutlaka ara
Senin tel nr bana gönder tolga.altin@gmx.de
Seni arayim uzun zamandir konuşmadık
Tolga

ELİF dedi ki...

Selamlar. Blogunuzu hep takipteyim. Tuna hoşgeldi. Bir deniz, bir nehir isimli bebeğiniz oldu. Allah sağlıklı ve bol gezmeli ömür versin

Yücel Eser Bandırmalı dedi ki...

Harikasınız.Hem Ege'yi hem de Tuna'yı analı babalı büyütmenizi diliyorum.Sizinle cakeplus'ta cupcake kursunda tanışmıştık.Annenize de selamlar. Sevgilerimle...

Adsız dedi ki...

çok acil çin wuhan tecrübelerinize ihtiyacım var malum çin yemekleri gitmeden korkutuyor

Adsız dedi ki...

Allah analı babalı büyütsün :)

Barış DURGUN dedi ki...

Allah analı babalı buyutsun inş.Şu fikrinize hayran kaldım yat kat daire bırakmaktansa dünyada bütün kapıları açan vatandaşlık çooook iyi düşünmüşsünüz bir kızım var keşke bende sizin yaptıgınızı yapabilseydim.

Adsız dedi ki...

Selamlar.. Allah evlatlarınızla sağlıklı, mutlu ve uzun 1 ömür nasip etsinn.. Acaba o bölgede kalıcak yer sorunu yaşar mıyız.. Biz de düşünüyoruz da.. Siz nerede kalmıştınız.. ! tavsiyeniz olur mu bize.. sevgiler.. Muazzez..

esperanza dedi ki...

Merhaba, biz de ABD de dusunuyoruz. Dogum icin ulkeye turist vizesiyle mi giris yaptiniz? Pasaport kontrolunde ulkeye dogum icin geldiginizi belirttiniz mi veya ilave bir kontrol prosedur vs ile karsilastiniz mi ?

Löplöpcü dedi ki...

Dogum icin ulkeye turist vizesiyle giris yaptik. 2012'de de ayni sekilde olmustu. Pasaport gorevlisi sizin hamile oldugunuzu anlarsa sokmamasi diye bir sey soz konusu degil. Fakat odemelerinizi nasil yapacaginiz hakkinda soru sorar ise net bir cevap vermeniz lazim. Su hastane ile anlastim, su kadar fiyat teklifi aldim, ahanda yanimda bu kadar para var gibi. Kem kum ederseniz ve 15-20.000 dolarlik faturayi nasil odeyeceginizi ikna edemezseniz sizi ulkeye sokmayabilir.
Sirf bu yuzden ben bu gidisimizde 2012'den kalma faturalarimi ve kredi karti ekstrelerimi yanimda goturdum, sansimiza gorevli bizim turk pasaportu Egenin amerikan pasaportu oldugu icin bu soruyu sordu. Ben de hemen cikartip gosterdim. Ama Ozencin hamile oldugunu yine anlamadi.

MarmarisBurda dedi ki...


Önce maşallah diyorum. Allah bağışlasın,anneli,babalı ve de ağbili büyütsün
Marmaris'e Bekleriz sizleri....

burcu dedi ki...

Merhaba, birth certificate ve pasaport basvurusu için ille baba ile mi gitmek gerekiyor bunun başka yolu yok mu? Brnim doğumum California da olacak ancak eşim yanımda olmayacak yardımcı olursanız çok sevinirim.

Löplöpcü dedi ki...

Birth certificate basvurusu icin babanin olmasina gerek yok fakat pasaport basvurusu icin anne ve babanin olmasi sart.
Alternatif olarak Amerikada Turk pasaportu cikartip Turkiyeye donersiniz, sonra baba ve anne birlikte Turkiyedeki Amerikan konsolosluguna gidip pasaport cikartabilir diye tahmin ediyorum.

Adsız dedi ki...

Selamlar, Tuna'nın doğumu için gittiğinizde Ege'nin Türk pasaportu var mıydı? Yoksa sonraki yıllarda da Türkiye'ye giriş-çıkış için ABD pasaportu yeterli oluyor mu?

Löplöpcü dedi ki...

Turk pasaportu hic cikartmadik. Cifte vatandas oldugu icin Amerikan pasaportu + TC Nufus Cuzdani ile Turkiyeye sorunsuz girip cikabiliyorlar.
Bir tek cocuklarin dogumundan sonra Amerika'dan Turkiye'ye ilk giriste TC vatandasi olmadiklari icin vize ile giriyorlar.

Marmaris Tati Turları dedi ki...

Tosun olmuş tosun ... maşallah allah anneli babkı bütüsün .. Çok güzel bie çocuk . Bir gün aliecek cümbür cemmat topanın gelin marmaris'e bekleriz. :-)

Serap Cakal dedi ki...

Merhabalar, öncelikle blogunuz harika ve bilgiler için teşekkürler. Tam aradığımız bilgiler. Gerçi bazı sorularımın cevaplarını aldım fakat şunu sormak isterim. Ben büyük ihtimalle yalnız giriş yapacağım ve tek olunca insan biraz daha tedirgin oluyor. Memurun hamile olup olmadığımı anladı mı anlamadı mı diye düşünmeden 'neden geldin' sorusuna direkt doğum için geldiğimi ve diğer detayları paylaşırsam daha doğru olur sanırım. Konuyla ilgili fikrinizi rica ederim.

Adsız dedi ki...

Malesef benim Ulas Bozdogan ile kotu deneyimler yasadim. Turkiye`deki doktorumu aglayarak mumla aradim. Parayi ilk gun pesin almasa mutlaka baska bir doktor bulurdum.

Kendisi bu isi ticari olarak yapan ve mesleki sevgisi olmayan bir doktor izlemini verdi. Muyanelerde 5 dakikadan fazla zaman ayirmadi, sorularimi surekli gecistirdi. O kadar hizli hareket ediyor ki soracagim sorulari dahi unutturuyordu, not almak zorunda kaliyordum bir sonraki muyaneye kadar. ayni anda 2-3 muyane yapabiliyor. Odada oylece kaliyorsunuz. Sezaryana genel olarak yonlendiriyor, dikisi cok kotu, onu bile aceleye getirdi hic memnun kalmadim. Verdigim parayi da helal etmiyorum, Allah`a havale ediyorum onu
Kimseye tavsiye etmiyorum.

Adsız dedi ki...

Öncelikle Allah analı babalı büyütsün ve bahtı güzel olsun bebeğinizin.

Fakat her şey 17K$ demişsiniz ve bu insanları yanıltabilir. Bu konuda daha detaylı açıklama yapmanız gerekiyor. Tahminimce 17K$ sadece sezaryenle doğum için doktor ve hastaneye ödediğiniz para olsa gerek diye düşünüyorum.

Çünkü uçak ücreti, min 2 aylık kira, min 2 aylık cep harçlığı, bebek alışverişi ve diğer ekstralar eklendiğin zaman rakam 30K$'a çok çok rahat ulaşıyor. Babanın çalışmadığı için olası gelir kaybı da hesaba eklenebilir.

Kısacası 17K$ yanlış değil ama insanları yanıltabileceği için biraz daha detaylı ve sağlıklı açıklamalar yapmanızda fayda var.

Adsız dedi ki...

evet 17000 dolara abdde tüm masraflar dahil doğum mümkün değil.bu iş en ucuz los angelestaki ya da miamideki ana baba günü hastanelerde oluyor ama orada bile en ucuz normal doğum 12000 dolara oluyor.ev kiraları da çok yüksek.minimum aylık 1500 dolar gözden çıkarmak lazım.

Jane Doe dedi ki...

Senelerdir bir yere gitmeden önce ilk baktığım, satır satır okuyup not çıkardığım yerlerden biri sizin blogunuz. Kendinize has bir yazma uslubunuz var, evet ama keşke "bebeğini emzirmeyen hain anneler" gibi şeyler yazmasanız, milyonlarca yıldır var olan çocuk emzirmeyi Türk örf adeti yapmasanız. Bunları çocuğunu emzirmemiş hain bir anne olduğumdan değil; bu ifadeleri hele de sizin gibi bunca yeri gezmiş, bunca sene yabancılarla çalışmış birinden çıkınca çok garip bulduğum için yazıyorum.

Adsız dedi ki...

Cocuklar için pasaportlarının yanı sira, ayrıca çifte vatandaşlığa da başvurdunuz mu? Bu çifte vatandaşlık işlemi zorunlumudur, avantaj/dezavantajı nedir, tecrubenizi/bilginizi paylaşır mısınız?

Löplöpcü dedi ki...

Amerika'da Amerikan pasaportunu aldiktan sonra Turkiye'ye turist olarak giriliyor. ilk giriste 20USD vize parasi odemistik. Daha sonra TC vatandasligina basvurmak icin herhangi bir Nufus Mudurlugune gidiliyor ve 5 dakika nufus cuzdani cikartiliyor. Ayrica istege bagli olarak cifte vatandaslik formu da dolduruluyor. Ben doldurdum yani Turk mercilerine cocuklarin amerikan vatandasi oldugunu kanuni olarak bildirdim. Simdi Turkiye'den Almanya'ya giderken Amerikan pasaportu ile cikis yapiyoruz 15 TL yurt disi cifis fonu odemiyoruz, Turkiye'ye geri donerken Amerikan Pasaportu ile birlikte nufus cuzdanini gosteriyoruz Turkiye'ye vizesiz giriyoruz. Turk pasaportu cikartmadik, bosu bosuna para vermeye gerek yok.

dilay dedi ki...

merhaba öncelikle allah size bağışlasın evlatlarınızı. benim öğrenmek istediğim konu son çıkan amerikan vergi sisteminde anne babanın mal varlığından ve mirasından abd vergi istediği bu konuyu çok araştırdık. ve birçok kişinin vatandaşlıktan vazgeçmek için başvurduğunu duyduk. bu konuda ki düşüncelerinizi merak ediyorum. Abd de doğurmak çok istiyorum ama soru işaretlerimiz var. size kolay gelsin.

Evden kaçış oyunu dedi ki...

Allah bağışlasın, güzel bilgilerin içinde ayrıca teşekkür ederim, yer imlerine ekliyorum artık sık sık takip edeceğim, görselleri videolar ile de süslerseniz çok iyi olur.

Adsız dedi ki...

Merhabalar,

Benzer bir surece karar verme asamasında oldugumuz icin bazı sorular sormak istedim. Vakit bulup cevap verebilirseniz cok sevinirim.

* Amerika girisinde turistik amaclı giris beyanının cıkısta bebekle cıkarken sorun yarattıgı yazıyor pek çok sitede.. Boyle bir durumla karsılasan tanıdıgınız oldu mu, ya da siz duydunuz mu?
- fake donus aldınız mı 2 hafta sonraya gibi ornegin
- bazı sitelerde guney sehirlerinden girmenin daha rahat oldugu soyleniyor?

* Sizlerin ailesindekine benzer olarak benim de eşimin ablası gecen sene green card aldı, bu sene yerleşmek icin hazırlıklarını yapıyor. Su an surekli olarak yasamıyor, ama bizim dogum zamanına yakın (Ekim) yasamaya baslama ihtimali var, bunu ozellikle belirtmeli miyiz, sizler onları ziyarete geldiginizi mi soyluyorsunuz giriste, dogum amacıyla girerken de belirttiniz mi?
- Konaklamanızı ayrı bir yer mi onların yanında mı gosterdiniz?
- Bu konuyla baglantılı olarak ek bir soru esimin vizesi bu sene sonu doguma yakın zamanda bitiyor. Vize basvurunuzda ailedeki durumu belirtiyor musunuz?

* Bahsettigini 17bin$'a sadece hastane, doktor, kontroller gibi msraflar dahil degil mi? yasama/gecinme gibi ekstra masraflar haric?

* hala %100 karar veremedik, isin maddi boyutunu bi yana koyuyoruz elbette, 1 ay ayrı kalmak da zor geliyor tabii bize, bir de Turkiye'de ozel hastanelerde insanı konfora cok alıstırıyorlar, Amerika'da ise aksine daha saglık odaklı, konfor ikinci planda tutuluyor, temizlik, hizmet vs gibi hic icinize sinmeyen birseyle karsılastınız mı?


Desteginiz icin simdiden cok tesekkurler,
Ege ve Tuna'ya sevgiler,

Löplöpcü dedi ki...

İlk gidişimizde 2 hafta sonrasına fake dönüş bileti almıştık. Olur da eleman ne zaman döneceksiniz diye sorarsa göstermek için. Ama hiç sorması ve sanırım 6 aylık kalma iznini pasaporta bastı. O yüzden ikinci gidişimizde efendi gibi 3-4 ay sonrasına dönüşlü bilet ile gittik, ama adam yine sormadı.

Biz her ikisinde de New York'a indik, malum Avrupa'ya yakın oludğu için en yoğun havalimanlarından biri.

Biz vizeyi doldururken de Amerikaya giriş yaparken de Amerikada yaşayan kayınbiraderin ismini ve adresini yazmıştık ve onu ziyarete geldik gezeceiğiz diye söyledik. Özellikle doğum için geldiğimizi söylemedik.

Vize basvurunuzda ailedeki durumu belirtiyor musunuz? sorusunu anlayamadım. Turistik amaçla gidiyorum diyin yeterli olur sanırım.

17.000USD benim cebimden çıkan tüm masraflar. Hastane, kadın doktoru, anestezi doktoru, çocuk doktoru, yaşama/geçinme (eşimin ailesinin evinde kaldığımız için kira elektrik su ödemedik), ayrıca kayınpeder de orada yaşadığı için taksi kiralık araç kullanmadık.

Hackensack Üniversitesi hastanesinden gayet memnun kaldık. Tabii bu konu hastaneden hastaneye ve doktordan doktora değişir. Bizim en büyük avantajımız eşim 2 ay boyunca annesinin babasının ve abisinin yanında kaldı, çok fazla bir yanlızlık çekmedi.

Şimdiden tebrikler Bengü hanım


esperanza dedi ki...

Selamlar,
blogda verdıgınız bilgiler ışığında 19 mayıs ta eşim Colorado da doğumu gercekleştirdi.
öncelikle faydalı bilgiler için tekrar teşekkur etmek isterim, hiçbir bilgisi olmayan ama ABD de dogum düşünenler için en azından yol haritası olmakta :)

sormak istediğim, Turkıye ye dönüşümüzde bebek için nufus müdürlüğünden TC kimliğini çıkarttık, fakat çifte vatandaşlık için ayrıca başvuru yapılması gerektiği bildirildi. Ben de detaylı araştırmadan herhangi bir başvuruda bulunmak istemedim.

avantajları veya dezavantajları hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

Löplöpcü dedi ki...

Nüfus müdürlüğünde TC kimlik kartı çıkartmak için gittiğimizde bana da o formu gösterdiler ve ben pek sorgulamadan imzaladım. Yurt dışına çıkarken Amerikan Pasaportunu ve TC Nüfus cüzdanını veriyorum herhangi bir sorun yaşamadan giriş çıkış yapıyoruz.
O formu imzalamazsanız ve devlet babaya çocuğun çifte vatandaş olduğunu bildirmezseniz ne olur bilmiyorum ama en kötü ihtimalle TC pasaportu çıkartmazsanız ve sadece Amerikan pasaportu ile Türkiyeye girmek isterseniz vize almak zorunda kalabilirsiniz.

Soner Baburoglu dedi ki...

Mrb,
Ben de hamileliğimin basından beri bir tanıdıgımızın vasıtasıyla Amerikada Ulaş Beyde dogum yapmaya karar verdim. iki kez dogum yapmıs bir aile olarak sizi daha tecrubeli gorerek size bazı sorularım olacak.

gerci yazınızda ve yorumlarda yeteri kadar acıklamıssınız fakat ben yine de sormak istiyorum. dogum sonrasında en az ne kadar daha amerikada kalmak gerekiyor.

maalesef aracımız olmadıgından hastaneye yakın bir ev tutmak zorunda kalacagız. onerecegınız bir yer var mıdır veya ne tarz bir ev tutmak bizim için daha rahat olur

hastane yaınında en azından yürüyerek gidilebilecek market avm hatta turk market var mıdır.

ulasımı toplu tasıma ıle saglayabılır mıyız veya onemli durumlarda taksi vb bulmak kolay olur mu

alısverısı uygun fiyat olarak nerde cozebiliriz.

bebek arabası mutlaka almıssınızdır dıye dusunerek amerikadan nereden ve hangi markayı almamı onerirsiniz

simdilik aklıma gelen sorular bunlar. cevaplarsanız cok sevinirim

tatlı cocuklarınızla bir omur boyu mutluluklar dilerim


iyi gunler

ayca

Löplöpcü dedi ki...

Ayça Merhaba;
Öncelikle tebrik ederim, allah tamamına erdirsin :)
Doğum sonrasında 3 hafta kaldık yeterli oldu. Tabii bebekte veya sizde bir sağlık sorunu olmazsa!
Ev konusunda bir bilgim yok, biz kayınbiraderin evinde kalmıştık.
AVM için googlemaps lütfen, Türk marketi olacağını hiç sanmıyorum
Toplu taşıma amerikada rezalet hiç güvenmeyin. Eğer eşiniz sizin yanınızda uzun vadeli kalacaksanız araba kiralayın derim. Bizi saolsun kayınpeder getirdi götürdü, o yüzden taksi konusunu hiç bilmiyorum.
Alışveriş için google lütfen
Bebek arabasını Joker'den alıp Türkiye'den götürmüştük.

Cerceve Tasarim dedi ki...

Merhaba,
Dogum oncesi ozel saglik sigortasi yaptirdiniz mi?

Löplöpcü dedi ki...

Türkiyede geçerli evet, Amerikada geçerli hayır

Adsız dedi ki...

Ne yapin edin ama dr.Ulas Bozdogan"dan uzak durun.diger hekimlerin iki kati ucret aliyor.sizinle telefonda muhattap olan adi guya Berna olan sekreteri degil esi.hekimligi cook kotu.aynen ustte yazildigi gibi 3 hastayi birden muayeneye aliyor.normal muayene ucretinin 3 katini trden gelen hastalardan aliyor.aman aman uzak durun.

njkn dedi ki...

Merhaba bende ikinci doğumu Amerika'da düşünüyorum ilk gittiğinizde hamile olarak giriş yaptığınız da 6 aylık kalma iznini nasıl veriyorlar. Bu genel prosedür mü

Löplöpcü dedi ki...

Merhaba njkn; Genel olarak bir sorun yoksa 6 ay giriş izni veriliyor. Tabii bu sırada geri dönüş biletinizi elinizde hazırda tutun.

Adsız dedi ki...

Merhabalar,

Ben de ilk doğumumu Houston'da yaptım, ikinci doğumumu da Amerika'da gerçekleştireceğim.

Benim aklıma takılan eşinizin doğum yaptığı hastane New Jersey'de diye biliyorum, pasaport işlemleri neden New York'ta yapıldı? Bildiğim kadarıyla doğumun yapıldığı eyalette yapılıyor pasaport işlemleri de. Çcouklarınızın doğum yeri New Jersey mi, New york mu oldu sonuç olarak onu merak ettim.

İkisine de sağlıklı bir ömür dilerim

Löplöpcü dedi ki...

Evet doğum Hackensack - New Jersey'de oldu ondan sonra birth certificate'i de Hackensack - New Jersey'den aldık. Daha sonra pasaporta istediğiniz yerden başvurabiliyorsunuz. TC pasaportuyla Anerika'dan çıkıp Istanbul'daki Amerikan konsolosluğundan da çıkartabilirdik. Ama New York'ta TC pasaportunu 3 haftada çıkartmak imkansız.

Adsız dedi ki...

merhaba... özellikle doğum ve gereken evraklar gibi bir çok şeyde yazınızı okuyarak yararlanma fırsatı bulmuştum ancak.. sormak istediğim birşey var turkıyeye döndükten sonra nüfus cuzdanı çıktıktan sonra acaba ekstra yapılması gereken bir şey varmıdır? çocuğumla birlikte amerıkadan amerıkan pasaportuyla çıktık bız turkıyede tc kimliğimi<i çıkardık. acaba süreci yanlış mı gerçekleştirdik yada haber vermemiz gerekn bir merci var mıdır ülkemizde türkiyede şimdiden teşekkür ediyorum

Löplöpcü dedi ki...

Amerika'da Amerikan pasaportunu alıyorsunuz ve ülkeden çıkış yapıyorsunuz.
Türkiye'ye Amerikalı bir turist gibi kapıda vize alarak giriyorsunuz.
Doğum belgesi, tercimesi, Amerikan pasaportu ile nüfus müdürlüğüne gidip TC kimliği çıkartıyorsunuz ve burada çifte vatandaşlık formu diye bir form var onu dolduruyorsunuz. Ne işe yarıyor bilmiyorum ama ben doldurdum. Artık çocuk hem Amerikan vatandaşı hem Türk vatandaşı.

Adsız dedi ki...

Dr. Ulas Hoca ile dogumumu gerceklestirdim. Evimize yeni geldik tam 1 ay oldu bebegim dogali. Cok Rahat dogumum gerceklesti. Yabanci bir ulkede dogum yapmaktan Cok korkuyordum AMA doktorum tum endiselerimi giderdi oncelikle Heran rahatlikla cebinden ulasmam Benim icin son derece rahatlik oldu kendimi Cok guvende hissetmemi Sagladi. Dogum dan korktugum icin basta hep sezeryan istiyordum Ulas hoca bu konuda beni Ikna ederek Rahat bir normal dogumumu sagladi. Turkiye de olsam doktorum bu konuda ikna etmezdi diye dusunuyorum. Dr. Ulas hoca sayesinde Cok Rahat bir dogum ve saglikli kizima kavustum. Size de tesekkur ederim Sizin sayenizde mukemmel bir doktoru Ulas hocayi tanidim. Benim gibi dogum dan korkan tum hamilelere oneririm.

Pakettatilim dedi ki...

Cok guzel bir yazi calismasi olmus eline yuregine kalemine sağlik tesekkurler
https://www.pakettatilim.com

Adsız dedi ki...

Merhaba,
bilginiz var mıdır bilemiyorum ama gene de bi sorayım istedim. doğum için gitmeyi düşünüyorum fakat eşim vize alamadı. ben tek gittiğim taktirde USA pasaportu çıkartmak için eşimin noterden onaylı bi vekaletini fln mı götürmem lazım?
Teşekkürler.

ALi Sevgi dedi ki...

Bir ay once DC de kizimiz dunyaya geldi. Buyukelciligimizde vatandaslik icin basvurumuzu yaprik, 3 gun sonra kizimizin nufus cuzdani elimize ulasti.
Turkiyeye varincada nufus cuzdani ve ABD pasaportu ile vize almadan sorunsuz giris yaptik.

Aydin Ertan dedi ki...

Dünyanın Amerikan kısmından bir kredi almaktan dolayı çok mutluyum, kredi başvurunuz için Bay Wilson Jones'la iletişime geçmek için her şeyden önce mali yardım almanızı tavsiye ediyorum. Borçlarımı ödemek için 100.000 liralık krediye ihtiyacım vardı ve faturalarımı ödemek için kredi başvurumu için onunla temasa geçtim ve kredimi başarılı bir şekilde aldım. Krediniz için lütfen e-posta ile iletişime geçin:

E-posta adresi: creditfinancierhome@gmail.com

Gittiğimiz ülkeler