Orta Avrupa Turu – 2 ALMANYA

Posted by

Bölüm 2/3 – ALMANYA

26.11.2009 Münih
Tarih itibariyle bizde kurban bayramı varken, Avrupa’da da Noel’e 4 hafta kala Christkindlesmarkt (Noel festivali) başlıyor. Münih’teki festival alanı Viyana’dakine göre çok daha büyüktü. Meğerse Münih’in meşhur Octoberfest (Bira festivali) festivalinin yapıldığı yermiş burası.

Genelde yiyecek ağırlıklı birçok stant vardı. Önce karnımızı doyurmak için dolanırken, kendimizi Bratwurst (Izgara sosis) yapan standın önünde bulduk. Aslında evde pek salam sosis yeme alışkanlığımız yoktur. Çok yağlı ve hayvanın kalitesiz etleri kullanıldığı için bence gayet gereksiz ve sağlıksız bir yiyecektir. Ama nedendir bilmem, Almanya, Avusturya gibi ülkelerde yapılan sosisleri her zaman çok sevmişimdir. Mangalda kömür ateşinde pişen kocaman sosisler, kendinden küçük ekmeklerin arasında sunuluyordu. Sanki ekmek doymak için değil de, sıcak sosisi tutmak için eliniz yanmasın diye veriliyordu.

Lütfen şu kırmızılı bayanın koluna ve mangaldaki sosislerin boyuna bir bakın. Maşallah dünya sosis federasyonu başkanı..

Daha sonra ne olduğunu bilmediğimiz ama adının “Neuburger Rahmbrot” olduğunu öğrendiğimiz mini pizzalardan yedik. Ekmek hamurunun üzerine bolca krem gibi bir peynir sürülmüştü. Üzerine küp küp kesilmiş jambonlar ve taze soğanın yeşil kısımları kıyılmıştı. Son derece pratik ve ucuz bir şeydi. Oldukçada lezzetliydi.

Karnımız aslında doymuştu fakat gözümüz doymamıştı. Kocaman bir çadırın içinde çeşit çeşit ülkelerden gelen insanlar kendi ülkelerinin mutfaklarını tanıtmak için stant açmışlardı. Tayland, Yunanistan, Güney Afrika, Lübnan… Herkes kendi yerel lezzetlerini sunuyordu. Biraz ondan biraz bundan derken hem gözümüzü hem de karnımızı doyurduk.

Ama o kadar yemek yedikten sonra üzerine bir tatlı yemeden olmaz dimi? İmdadımıza badem ezmeli çikolatalar satan Nougateria çıktı. Her nedense bizde badem ezmesi pek bilinmez. Ya İstanbul Bebek’teki Bebek Badem Ezmecisi’nden alınır (ama çok pahalıdır) ya da Edirne’deki Keçecizade’den. Bunların dışında Anadolu’da pekte bilinmez. Almanya’da ise Marzipan (Badem ezmesi) hemen her yerde karşınıza çıkar. Nougateria’daki badem ezmeleriyle yapılan çeşit çeşit çikolataları görünce gözümüz döndü, nutkumuz tutuldu. Acaba hangisi güzeldir, aman yanlış yapmayalım derken birer ikişer ayaküstü götürdük. Hmmm… Baştan çıkarıcı bir tat, tam bir bayram şekeri. Noel bayramın kutlu olsun Almanya…

Eh bu kadar yemeği yedikten sonra artık sıcak şarabı hak ettik. En kalabalık standa gidip, sıraya girdim ve Viyana’da içmeye doyamadığımız sıcak şaraptan (Glühwein) istedim.

Meğer burada Glühwein yokmuş, sadece Feuerzangenbowle varmış. “O nedir babo, içinde ne var?” diye hiç soru sormadan, 40 yıllık Feuerzangenbowle’ci gibi “Ver oradan iki tane” dedim. İçerik olarak Glühwein’a çok benzeyen sıcak şarap bardağa konuyor. Daha sonra, bardağın kenarına büyükçe bir kesme şeker konuyor ve yüksek alkollü bir rom ile iyice ıslatılıyor. Sonra çakmak ile şeker yakılıyor ve alkollü şeker usul usul yanıyor. Sıcaklığın etkisiyle rom ve şeker eriyor ve hatta karamelize olup sıcak şarabın içine akıyor. İçerik olarak hoş güzel bir lezzeti var. Soğuk bir Kasım gecesinde Münih’te içimizi Feuerzangenbowle ile ısıtırken, aklımızda lezzetinden çok hazırlama seremonisi kalıyor.

27.11.2009 Nürnberg
Aslında Nürnberg Almanya’nın çokta turistik şehirlerinden biri değildir, fakat Avusturyalı arkadaşlarımın tavsiyesi ile Avrupa’nın en büyük Noel festivalinin kurulduğu yere gitmeden edemedik. Özenç daha önce Nürnberg’de yapılan organik tarım fuarlarına bir kaç kez geldiği için, bugünkü rehberimiz o oldu. Arabayı nereye bırakırız, en rahat metroyla nasıl meydana ulaşırız hepsini o çözdü.Metrodan inip meydana giderken büfelerden birinde Leberkäse görünce ufak bir altlık yapalım dedik. Leberkäse’nin Türkçesi yok ama bildiğim kadarı ile Real Hipermarketlerde satılıyor. İçerik olarak soğanlı ve baharatlı bir sığır konservesi kek kalıbına konup fırında pişiriliyor. Üstü nar gibi kızarmaya başlayınca kalınca bir dilim kesilip Semmel denilen ufak ekmeklerin arasına konuluyor. İsteyen hardal, isteyen ketçap koyuyor. Fiyatı sudan ucuz sadece 2 Euro.

Tüm Avrupa’nın akın akın geldiği Nürnberg festival alanı yine ağırlıklı olarak yeme içme ağırlıklı. Sosisçiler başta olmak üzere, genelde Lebkuchen’cılar var. Lebkuchen zencefilli kek. Yalnız ilginç bir paketi var. Streç filme sarılı olduğundan hem hava almıyor hem de kekin görüntüsü bozulmadan duruyor. Dolayısıyla isteyen açıp yerken, isteyende annesine teyzesine hediye alıp gönderiyor. Onlarda ipe bağlı kalp şeklindeki kekleri mutfağına asıyorlar. Mantığını anlamadım ama oldukça güzel bir hediye.

Sosisçiler bol bol var ama hangisi acaba iyidir, işte orası uzmanlık istiyor. Birçok stantda sosisler sacın üzerinde yapılırken, araya taraya kömürde yapanı da buldum.

Nürnberger (Nürnberg usulü sosis) Münih’te yediklerimize göre hem küçük hem de beyaz. Evet, yanlış duymadınız beyaz sosis bunlar. 8-9 cm’den uzun, 25 gr’dan ağır olmazmış. 3’lü veya 6’lı servis edilen bu küçük sosisler gerçekten çok lezzetli. Yanında verilen hardala batıra batıra ekmeksiz höpürdettik. Aslında yukarıda da dedim, fazla sosis sevmem, evimize asla sosis girmez. Ama buralara kadar gelmişken bazen dozunda serserilik yapmak gerekir.

Gezinin 1.kısmını (Avusturya) okumak için lütfen tıklayın

Gezinin 3. kısmını (Çek Cumhuriyeti) okumak için lütfen tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir