Gelibolu

Posted by

Kuzey Ege tatiniz bitti, İstanbul’a dönüyorsunuz, Çanakkale sınırlarından ayrılmadan önce Gelibolu’ya uğramadan yola çıkmak olmaz. İllaki Gelibolu’ya girilecek ve buranın en güzel balığı olan sardalyadan, hele hele yazın mutlaka tadılacak. Limanda deniz kenarında bir çok restaurant ve lüks mekan var. Ama biz her seferinde balıkçılar çarşısınki Gelibolu Midyecisi’ne  (0.286.5669938) gideriz. Burası 4-5 masalık salaş mı şalaş bir mekan. Yan taraftan balığını al, gel buraya pişirt. Ama yazın sardalya her daim kendilerinde de mevcut. Sahibi Mehmet Bey elinde birasıyla misafirlerin masasını dolanır, hal hatır sorar, oğlu Doğukan da ızgaranın başında, sardalyayı nasıl istersen öyle pişirir.

Sardalyanın makbulü hiç temizlenmemiş şekilde pişirilmesi yerel halkın söylediği gibi “Boklu sardalya” olarak yemekmiş. İsterseniz temizletebilirsiniz, isterseniz biraz yerel gibi olayım diyip temizletmeden pişirtebilirsiniz.

Ekip kuvvetli olduğu için teker teker bütün usulleri denedik, boklu, kızartma, kılçığı alınmış, göğüs göğüse yapıştırılmış… Bir çok insan hamsi ve sardalyayı pek sevmez ama ben bayılıyorum. Buz gibi bira eşliğinde yağlı küçük sardalyaları löpür löpür götürdük.

Haziran gibi sardalya başlar ama yağsız olur, anca tavası güzel olur. Temmuz ayında biraz yağlanır ama ağustostan sonra iyice yağlanır ve ızgarası güzel olur. Izgarada da, tavasında da kafayı kopartıp kılçıkları ile birlikte pişiriliyor.

Kızartma için tarif basit, sardalyalar bolca una iyice bulanacak, derin bir tavanın içerisinde yağ iyice kızınca en fazla bir dakika kızartılacak çıkartılacak. Sonrasında bir peçete ürtülü tabağa koyun ki kızarmış balık tabağınızda beklerken yağını salıp yumuşamasın. Kızartmalar için iki tavsiyem var. İlki balığınızı biraz tuzlayıp, 1-2 dakika bekleyin ve sonra una bulayın. İkinci de kızartma esnasında münkünse balıklar yağın içerisinde yüzsün yani bol yağda kızartın.

Aylardan ağustos eylül gibiyse sardalya yağlanır, kızartmaya hiç gerek yok! Izgarada şöyle bir çevirdin mi cillop gibi oluyor. Soslama, marine etme, yağlama derdi yok. Hafiften tuzlayıp ızgaraya atıyorsun o kadar. Ama ızgaracının tecrübeli olması lazım. Küçük balık olduğu için malı kurutmaması lazım, ne zaman çevireceğini iyi bilmen lazım. Doğukan kardeşim her seferinde sardalyaların üzerini hafiften kızartır, ama içlerini kurutmadan pişirmesini iyi bilir.

Benim en sevdiğim pişirme şekli ise annemim hamsi kuşu yaptığı usuldür. Yani iki sardalyanın kılçığı komple alırsınız, göğüs göğüse yapıştırıp her iki tarafta deriler dışarda kalacak şekilde ızgara edersiniz. Beyaz eti asla ızgaraya temas etmez, balık suyunu salmaz. Yanlız balıkları dizmeden önce biraz tuzlamak lazım. Sonradan eklenen tuz balığın içine geçmediği için az gelebiliyor. 

Tabak önüne gelince zaten fotoğraf çekebilirsen şanslısın, kılçıksız olduğu için leblebi gibi gidiyor, 2 dakikada tabakta sardalyadan eser kalmıyor. 

Karnımızı iyice doyurduktan sonra Mehmet Bey’den tatlı istedik. Sardalya yağlanınca hakikaten yağlı olur! Malum balıktan sonra tatlı şart, Çanakkale’nin tatlısı da peynir helvası. Gelibolu’da peynir helva Zafer’den  alınırmış. Dondurma yanına pek bir yakışıyor ama ben dondurmayı özellikle Roma Dondurmacısı’ndan alırım.

Daha beş dakika evvel “artık akşam yemeği bile yiyemem herhalde” derken, Zafer’den alınan helvayla Roma’dan alınan dondurmayı, Gelibolu Midyecisi’nde afiyetle mideye indiriveriyoruz ve tüm hücrelerimiz mutluluk doluyor. Bu kadar mutlu iken anca bu resmi çekebiliyorum, o da sizler için dostlar.

Gelibolu Midyesicinde hesap oldukça ucuz. İskele kenarında ki lüks bir restaurantta bir kişi yiyeceğiniz yemeğe burada 3 kişi yersiniz. Biz sanırım 5 kişi 70 TL hesap ödedik. Birası, tatlısı dahil…

Yazın haftasonu için gittiğiniz Assos veya Bozcaada dönüşünde yola mutlaka biraz aç karnına çıkın. Gelibolu’da kendinize güzel bir sardalya ziyafeti çekin. İddia ediyorum, Gelibolu’da yediğiniz sardalya başka hiç bir yerdekine benzemez.

Küçükkuyu yazısında  bahsettiğim kalamardan o kadar etkilenmiştim ki, Gelibolu’da da yerli kalamar görünce almadan edemedim. Yerli kalamarı hemde tazesini bulmuşken kaçırmamak laızm. Hüseyin abi kalamarı temizliyor, kesiyor, sosluyor torbaya koyup buzlarla bir paket hazırlıyor. Arabada klimanız açıksa İstanbul’a kadar götürebilirsiniz. Gelibolu’dan alınan yerli kalamardan pişman olmazsınız!

Kuzey Ege yazılarının bir çoğunda deniz ürünlerinden bahsettik, Assos’ta Ahtapot yedik, Babakale’de kalamar yedik, Sivrice’de her türlü deniz ürününün dibine vurduk,Bozcaada’da ise langusta ile finali yaptık. Sıkı takipçilerimden birinden “Biraz da kırmızı et yaz, yetti artık deniz ürünleri” uyarısı geldi. Ona istinaden Keşan’da “Satır et” yazısı, geliyor. 

Az sonra…  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir