Keşan

Posted by

Kuzey Ege’nin her bir yeri lezzet durakları ile dolu. Tekirdağ’da Köfte ile başlayan Kuzey Ege yazılarımı Assos’da ahtapot , Babakale’da kalamarBozcaada’da langusta , Gelibolu’da sardalya derken, Keşan’da yine bir kırmız et ve buraya özgü bir lezzet olan “satır et”  ile sonlandırıyorum. Hep balık kalamar olmaz ya, ben kırmızı et severim diyenler! işte bu yazı sizler için.

Gelibolu’dan Keşan’a doğru giderken, Keşan’a 7 km kala yolun sol tarafında Kavaklık Et Lokantası vardır. Hem Eceabat’tan hem de Gelibolu’dan aç aç yola çıkmak olmaz gerçi ama her ne kadar tok olursanız olun, Kavalık’ın yanından geçerken lütfen buraya uğramayı ihmal etmeyin. Hem yol yorgunluğunuzu atarsınız, hemde damağınızı midenizi mutlu edersiniz.

Kavaklık Et Lokantası 30 yıllık bir lokanta, fazlasıyla salaş ama dert değil, bizim için öneli olan sadece lezzet memnuniyeti. Burada kuzu çevirme de var ama esas spesyalleri satır et. 

Satır et 15 kg’lik körpe kuzulardan yapılıyormuş, ebatları siparişe göre yapılıyor, isteyene 300 gram, isteyene 1500 gram. Izgaranın hemen yanınaki tahtanın üzerinde kuzu etleri siparişe müteakip satır ile bir güzel çekiliyor. Buradaki en önemli nokta, et makinada ezilmediği için suyu içinde kalıyor. Izgaraya atmadan önce sadece biraz tuz ve kekik atılıyor, asla fazla baharata boğularak ağırlaştırılmıyor.

Et saha sonra satırın tersiyle yuvarlatılarak kocaman bir köfte gibi şekillendiriliyor ve ızgara teline yayılarak konuyor. 

Kömür ateşinde pişerken boncuk boncuk etin yağı kömürün üzerine akıyor, ortalık bir anda duman olup müthiş kokular yükseliyor. Bu sırada gözünüz de, burnunuz da, kulağınız da bayram ediyor. Siz hiç mangalda pişen etin sesinden dolayı mutlu olur musunuz? Valla ben oluyorum. 

İsterseniz, satır etin yanına domates biber de közletebilirsiniz. Sebzeleri hesaba ekstra yazıyorlar ama helal olsun, bu yörenin yaz domatesinin ne kadar lezzetli olduğunu söylememe gerek yok.

Yemeğinizi yemyeşil çimenlerin üzerindeki çardaklarda açık havada yiyorsunuz. İsteyene rakı, isteyene ayran! Her ikiside uyku getirten şeyler olduğu için şoföre kola. 

Ama ne olursa olsun masaya mutlaka yoğurt söylemeniz lazım. Çatalla bile yenilebilen, koyun sütünden yapılan bu yoğurt adeta krema gibi. Tabii yoğurdumuz etler gelmeden önce salatalarla birlikte servis edildiğinden açlıktan mıdır nedir, doğru dürüst fotoğrafını bile çekemeden bir anda bitiveriyor.

Kaç kişi olursanız olun farketmez, satır et masaya hiç kesilmeden bütün bir parça halinde geliyor. Malzeme masaya indiğinde, koca eti iki yandan şöyle bir tutup “HARRTT” diye ısırasımız geliyor. Daha 1 dakika önce ızgaradan alınmış et hala içten içe cozurduyor. Yutkunmalar eşliğinde eti 5 eşit parçaya bölerken yağı, suyu lezzet şelalesi gibi tabağınıza akabilir, aman bir damlasını bile ziyan etmeyin, taze ekmekle sıyırın. Yanında kızarmış domates ve biber ile bu et bizi çokta aç olmamamıza rağmen resmen mest ediyor. Hani üstad Mehmet Yaşin “damak çatlatan lezzet” diyor ya, işte o cinsten.

Kuzu eti elbet biraz yağlı, ama esas lezzette oradan geliyor. Kolestrol ve yağ belki zararlı şeyler ama bu nimetlerden faydalanamadıktan sonra, 3-5 yıl daha fazla yaşamışız kime yarar?!? Mühim olan her yaşta her şeyi kararına yemek. Bakmayın, siz o kadar fotoğrafta etin kocaman olduğuna. 5 kişi 750 gramı paylaştık hepsi o kadar.

Fiyatlar gayet makul, satır et 40 TL/kg, kuzu çevirme 60 TL/kg, 35’lik rakı da 30 TL. Biz ağustos sıcağında gittiğimiz için kuzu çevirme çokta makbul olmadığından yemedik. Ama mart-nisan-mayıs aylarında sırf kuzu kuzu çevirme yemek için buraya gideriz, ilgilenenlere önemle duyurulur!

Türkiyenin lezzet rotalarının sonu yok tabii. Akdeniz, iç anadolu, trakya, güney doğu her yörenin farklı lezzetleri var. Ama bence en güzeli kuzey ege.Allah daha nicelerini nasip etsin, daha eğlencelisi daha lezzetlisi de sizlerin olsun. Bizimki işin sadece ucundan tutmak arkadaşlar, löplöp turu için yol yordam konusunda sizlere bir nebze fikir verebiliyorsak ne mutlu bize.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir