Tayland – Ao Nang

Posted by

Yeni ülkeler görmeyi ve yeni lezzetler keşfetmeyi eskiden beri seviyoruz, o yüzden de mümkün olduğunca daha fazla yeni ülke görmek istiyoruz, bir sonraki seyahatlerimizde buna dikkat ediyoruz. Fakat ilk kez 2001 yılında gittiğimiz Tayland’a hasbelkader yolumuz hem 2006’da hem de 2008’de tekrardan düşmüştü. Malezya’da yaşarken 2 yıl boyunca hiç Türkiye’ye tatil için gitmeyip civar ülkeleri gezeriz demiştik, 50USD’a uçak bileti bulunca da Tayland’a 4. kez gitmekten de çekinmedik.
Çocuklar ufak olduğu için annem saolsun 3 ay Malezya’da yanımızda kalmıştı. Son 3-4 haftasında babam da gelince hem Malezya’yı hem Taydand’ı gezdirip onları da 60’ından sonra gezgin yaptık. Kuala Lumpur’dan Krabi’ye uçup önce Ao Nang’ı sonra da Koh Lanta’yı gezdik, 9 sene sonra özlediğimiz Tay mutfağına tekrar kavuştuk. Buyrun sırtçantalı çoluk çocuk babanne ve dedeyle çıktığımız 4. Tayland seferine.
1 USD = 33 Baht

23.11.2014      Pazar              Krabi
Malezya’da yaşayıp civar ülkelere ucuza gitmenin yolu Air Asia’dan geçiyor. Her ne kadar bir önceki Singapur yazısında Subang havalimanını kullanan Firefly ve Molindo Air’den bahsetmiş olsam da KLIA2 terminalini kullanan Air Asia’nın uçuş ağı inanılmaz geniş arkadaşlar. Özellikle uzak doğu asyanın en güzel ülkelerinden biri olan Tayland’a.
Promosyon zamanı ileri bir tarihe bilet alırsanız çok komik fiyatlara uçabiliyorunuz. Biz 4 yetişkin, 1 çocuk ve 1 bebek yolcu için Kuala Lumpur – Krabi – Kuala Lumpur uçuşuna 1385 MYR = 329 USD ödemiştik. Yanlız Air Asia’nın her bir bagaj için ayrıca ücret aldığını ayrıca belirteyim, önceden internetten alırsanız daha uygun oluyor, yoksa havalimanında öpüyorlar.

Uluslararası uçuş filan ama toplam yolculuk Ankara-İstanbul gibi 1 saat sürüyor. Otelden transfer için teklif almıştım, tek yön 1100 Baht fiyat çektiler, biz ise her zamanaki taktik ile havalimanının geliş katına gidip, yolcu getiren bir taksiyle 500 Baht’a anlaştık ve yarım saat sonra Ao Nang’a vardık.
Deevana Plaza Krabi eskiden Accorhotels grubuna bağlıymış. Eli yüzü temiz 4* bir otel, gecelik oda ücreti 2843 Baht. Eskiden olsa couchsurfing veya hostel filan yapardık ama çocuklar olduktan sonra standartları biraz yükselttik. Normalde her oda için ücetsiz 1 çocuk yatağı konuyor, yanyana 2 oda isteyip, her ikisine de birer çocuk yatağı isteyerek ekstra ücret ödemekten yırttık.
Otelin hemen yakınlarındaki Swiss Chalet’in kahvaltı salonu epey dolu olduğu için daldık içeri. Mutfaktan buram buram Tayland yemeği kokuları yükseliyordu. Tayland demek Phat Thai demek, Tom Yum demek, Tom Kha Kai demek. Elbette Ege mutfağını çok seviyoruz, ama şu bir gerçek ki Tayland mutfağı bizim ilk göz ağrımızdır. Hele hele 16 sene önce Bangkok Kao San Road’da seyyar satıcıların yaptığı Pat Thai ile tekrar buluşmamız, anlatılmaz yaşanır cinsten. Lahana, taze soğan, karides, pirinç makarnası ve yerfıstığı ile yapılan Tayland usulü kızarmış makarna açık ve net bir şekilde dünyadaki en sevdiğim yemeklerden biri.

Tom Kha Kai benim Tayland mutfağındaki favori çorbam. Daha meşhur olan Tom Yum biraz acı olduğu için ertesi gün tuvalette sorun yaşatabilir, ama güzelim Tom Kha öyle mi? Misler gibi hindistan cevizi sütü içinde pişen tavuklu mantarlı çorbam burcu burcu limon otu (lemongrass) kokuyordu. Çorbanın suyu çok lezzetli. Ama içerken dikkat edin içinde “Kaffie Lime Leaves” denen bizim defne yaprağı gibi sadece koku vermek için konan ve yenmeyen yapraklar ve lemongrass var.

Aslında Swiss Chalet’in tam karşısında benzer yemekleri yapan adı sanı olmayan yerel dükkanlar vardı ama, gelir gelmez annemlere kültür şoku olmasın diye Swiss Chalet’i tercih ettik. Çok da iyi etmişiz, hem fiyatlarından hem lezzetinden pek bir memnun kaldık. Taze meyve suyu 90 Baht, Tom Kha 160 Baht, denizürünlü Pad Thai 160 Baht, Big Swiss Breakfast 220 Baht.
Ao Nang sahilleri Andaman denizine nazır ve direk Phuket ve Phi Phi adalarına bakıyor. Deniz tertemiz ve kumsal olduğu için çocuklar için bulunmaz nimet. Fakat Ao Nang sahili artık kalabalık ve turistik bir hale geldiği için genelde şehrin biraz dışındaki fazla yerleşimin olmadığı bakir kumsallar daha çok tercih ediliyor. Ertesi gün longtail denen yerel teknelerle Railey Beach’a gitmek üzere anlaştık.

2006 Tayland turunda Bangkok-Pattaya turuna katılmış, Bangkok’tan sonra grup Pattaya’ya giderken, biz ayrılıp Krabi-Ao Nang’a gelmiştik. 10 sene önce o zamanlar çoluk çocuk olmadığı için ve pek de paramız olmadığından denize biraz uzak bungalowlarda kalmıştık. Yıllar sonra şartlar değişince haliyle konaklamalarda biraz değişiklikler oldu.
Ama yemek konusunda en ufak bir değişiklik yok! Yine sokak yemekleri yine sokak yemekleri. Akşam için adresimiz otele 100 metre mesafedeki Kam Pumg Restaurant. Plastik sandalyelerde oturulan, plastik tabaklarda bol kepçe yemek veren esnaf lokantası gibi bir yer. Bizim Tuntun Malezya’da Cumartesi günleri mangalda karidese alıştığı için tabiri caizse cennete düştü. Tayland demek deniz ürünleri demek, ve bilhassa karides demek. Eline bir tane veriyorsun jumboyu 4 dişiyle geveleye geveleye yiyor. Abisi gibi kofti değil, harbi löplöpçü.

Bizim fiks yemeğimiz her zamanki gibi Pat Thai, ama bu sefer biraz bol acılı yapmışlar, çocuklar yiyemedi. İşin güzel tarafı makarnadan çok sebze koymuş ustam, o sebzeler de çok az pişirildiği için kütür kütür kalmış. Karides elbette olmazsa olmaz. Ortaya karışık tadımlık koyduk, babam bile çok sevdi. “Babam bile” diyorum, zira Tayland’e gelip Mc Donalds’dan çıkmayan bir çok insan biliyorum.

Acıyla aram fena değildir, 9 sene Antep ve Urfa’da yaşadım. Ama Tayland mutfağında “Ustam acılı olsun” dedin mi gerçekten çok acı geliyor. Çocuklar da pek acı yemedikleri için hindistan sütlü yemeklere dadandık. Bir Egeli olarak kalamarı çok severim. Yunan adaları gezilerinde veya Bodrum akşamlarının vazgeçilmez arasıcağıdır. Ama soğanlı ve hindistan cevizi sütüyle yapılan sulu yemeğine daha önce hiç rastlamamıştım, gayet de güzel yapmışlar.

Eski takipçilerim bilirler, çiğ sebze ve salata ile pek aram yoktur. Bir havuç salatası bir de roka salatası yerim o kadar. Tayland’da ise yeşil mango salatası diye bir şey keşfettim, hem lezzetli hem sağlıklı! Tüm seyahatimizde hep birlikte dayandık mango salatasına. Normalde mangoyu şeftali gibi yumuşak tatlı sulu sarı renkli bir meyva olarak bilirsiniz değil mi? Salataya konan mango ise daha henüz tam olmamış mangolardan yapılıyormuş. Rengi hafif beyaza kaçıyor, kütür kütür havuç gibi sert. Bildiğin “kelek mango” yani. Kurutulmuş ufak çimçim karides takviyesi ile tam bir lezzet bombası olmuş. Dibindeki suyu kafaya dikmelik.

Mango gibi bir de yeşil papaya salatası var ki birbirlerine çok benziyorlar. Bu salatayı ise 2008 Vietnam gezisinden tanıyorum. İçine yeşile kaçan (kelek) papaya, acı biber, fıstık ve misket limonu suyu (lime) koymuşlar. Annem genel olarak yeni lezzetlere açıktır, ama babam biraz mesafelidir. İlk günün hatrınamıydı bilmem ama 70 yaşında adam, ne hindistan cevizi sütlü kalamarı, ne de yeşil yeşil papaya salatasını hiç yadırgamadı.

Çocukların seyahatlerde en sevdiği yiyeceklerden biri kızarmış köfte börek gibi kıtır yiyeceklerdir. Tesadüfen menüde gördüğümüz kızarmış karides köftesi çocuklar için bulunmaz kaftan. Dışarıda restoranda yemek yediğimizde Tuna açsa zaten ne bulsa yiyor da, Ege sulu yemeklerden bunun gibi kızarmış hamur ve köfte gibi şeyleri daha rahat yiyor. Bu arada ortadaki sosumuz Plum sauce! 2001’de ilk kez kendisi ile tanışmış, teeeee o zamanlar valizde Türkiye’ye getirmiştim.

Ananas yatağında pilav bu Tayland gezisinde keşfettiğimiz ve çok sevdiğimiz bir başka yemek oldu. Taze soğan, ananas ve karides ile birlikte pişen pilavı bir ananasın içinde servis ediyorlar, özellikle ufak çocuğu olanlara tavsiye ederim. Her türlü kızarmış pilav uzakdoğuya giden çocuklu ailelerin kurtarıcısıdır. Ufak bir tüyo vereyim, 7-Eleven marketlerden ufak bir yoğurt almayı ihmal etmeyin.

Aynı Pat Thai’de olduğu gibi kızarmış pirinç (fried rice) yaparken de yumurta kullanıyorlar. Hem pirinçleri toplamaya yarıyor, hem lezzet veriyor, hem de çocuklar için protein kaynağı. Tatlı ananas zaten bir yemeğin içine girince olayı bambaşka bir boyuta taşıyor, karides ise tam anlamıyla pilavın lezzetini patlatıyor. Yemek sonunda bir bakmışsınız pilav bitmiş, ananasın kabuğunu sıyırıyordunuz.

Sokak kenarında kurulan Kam Pung Thai Food Restaurantı çok rahatlıkla hepinize tavsiye ederim. Hem menü geniş, hem çok ucuz, servis hızlı, yemekler lezzetli daha ne desem bilemiyorum. 3 gün burada yemek yiyip her gün 5 çeşit yemek söyleseniz menüyü bitiremezsiniz.
Ao Nang’da ulaşım çok kolay. Taksileri tercih edebileceğiniz gibi daha ucuza tuk tuk kullanabilirsiniz. Bebek arabalarıyla birlikte 3 büyük 2 çocuk arkaya rahatlıkla sığıyor, ben de genelde şoförün yanına oturup yol tarif ediyorum. Yemek sonrası Ao Nang sokaklarında biraz turlalayıp akşam birasını içtik ve geç olmadan otelimize döndük.

24.11.2014      Pazartesi         Krabi
İlk günün hengamesini üstümüzden atıp, Tay mutfağına ailecek efendi gibi bir giriş yaptıktan sonra, ikinci gün kahvaltısını dün akşam yediğimiz Kam Pung’da yapmaya karar verdik. Deevana Plaza’nın kapısından çıkıp anayola çıkmadan önce sol tarafta (Soi 8, Ao Nang). Antep ve Urla mutfağından tanıdığımız katmerle 2. güne başlangıç.

Hamur ince açılıp sac tavada yağda kızartılıyor. Yanlız ebat olarak Urla’daki veya Antep’deki kadar büyük değil, olsa olsa 30 cm çapında. Ondan sonra içine neler koymak istediğiniz söylüyorsunuz. Peynir soğan, krema, muz, hindistan cevizi, çikolata, çilek, jambon…. artık size kalmış.

En güzeli önden bir peynirli yaptırmak sonra da muzlu ile kapanış. İlki kahvaltı niyetine, diğeri cila.

Kremayı malesef Malezya’da olduğu gibi burada da çok seviyorlar. Katmer hoş güzel ama şekerli şeyler yemeği pek tecih etmiyorum. Hele hele kremalı hamur işi yemek Tayland mutfağına nereden girmiş anlamak mümkün değil. Ha kötü müydü? Sümme haşa, üçüncüyü söyledik, orası ayrı. Dede bir yandan, torun bir yandan ma-aile götürdük.

Hazır menüde Tom Kha görmüşken bugün de yerel teyzenin elinden deneyelim dedim, çok da memnun kaldım. Hindistan cevisi sütü geçen seferki gibi çok sulu değil, koyu kıvamdaydı. Soğanlar güzelce kızarmış ama diri kalmış, taze soğanlar yemek ocaktan alınmadan az önce atıldığından kütür kütür. Tavuklar zannımca önceden marine edilmiş, ısırdığınız zaman içinden buram buram zencefil ve sarımsak tadı fışkırıyor. Kesinlikle çok başarılı, kesinlikle çok lezzetliydi. Yazın kenara, Tom Kha!

Kahvaltıdan sonra hesabı ödeyip tam kalkarken, katmerci teyzenin oğlu geldi. Hem de koca bir ananas dolusu motorla. Sizce ne yaptık?
A.    Hesabı ödeyip ayrıldıkB.     “Aaaa bu ne?” dedikC.     “Yardır oğlum oradan 2 tane” dedikD.    2 tanenin üstüne 1 tane de yolluk aldık

Sahilden kalkan longtail boat denen teknelerle 15-20 dakikada Railay Beach’a ulaşabiliyorsunuz. Bu civarların en güzel en demiz denizi Railay Beachmiş. Bir iki otel ve lokantadan başka yerleşim birimi olmadığı için medeniyetten uzak, denizi de ona göre çok temiz. Kumlarda oynamak zaten çocukların en büyük zevki. Ege ile Tuna’yı saldık çayıra mevlan kayıra.

Railay Beach’in ortasında 5-6 adet lokantanın olduğu bir sokak var. Denize nazır, ister buz gibi biranızı içebileceğiniz isterseniz de koca bir balık sipariş edebileceğiniz basit lokantalar var, ama fazla bir beklentiniz olmasın. Hemen kafadaki denize bakan Flame Tree’ye oturduk.

Öğlen vakti çok sıcak olduğu için hafif geçiştirdik. Her ne kadar menüde çorbalar Pad Thai’ler olsa da sadece papaya salatası ve mango salatası sipariş ettik. Som Tam denen yeşil papaya salatasında papaya, limon, sarımsak, acı biber, tomates, caju fıstığı, yer fıstığı, Tayland balık sosu ve palmiye şekeri koymuşlar, bir içim su.

Sıcak bir sahil kenarında yenebilecek en güzel yemeklerden biri. Gönül ister ki patates kızarması & bira yapalım, sonra güneşin altında kelle olalım J ama papaya salatası yetti de arttı bile. Hazır yerel bir lezzet bulmuşken, affetmeyin derim. Yoksa patates & bira her yerde bulunur.
Yok ben papaya yemem diyenler de mango salatası var. Bunun içinde ise kurutulmuş acı biber tozu, fasulye, hindistan cevizi, shallot denen arpacık soğanı ve kaju fıstığı koymuşlar, tam bir lezzet karşaması. Mango salatası papaya salatasına göre biraz daha sulu ve tatlı. Tamam salata diyoruz, sağlık diyoruz ama kesinlikle üzerine 2 parça karidesi hakediyor. Aynen New York’a her gidişimde müptelası olduğum Vietnam Lokantası Nha Trang One’da yediğim salata gibi.

Öğlen yemeğini son derece hafif ve sağlıklı geçiştirdik desek de yemeğin sonunda ufak bir kaçamak yaptık ve Mango & Sticky Rice ile kapanışı yaptık. Sticky rice dedikleri bizim bildiğimiz pilavın hindistancevizi sütüyle birlikte hafif diri kıvamında yapılması. Yanına da bildiğimiz sulu ve tatlı mango koyuyorlar. Salatadaki gidi kelek değil!

Pilav ilginç bir şekilde hafif tatlı ve yapış yapış. İçindeki hindistancevizi sütü ilginç bir ferahlık veriyor. Mango ile tatlı pilavın tadı birleşince damakta lezzet patlamaları oluyor. Bir anda dünya güzelleşiyor, tabağı yalamamak için kendinizi zor tutuyorsunuz.

Railay Beach’de Flame Tree Restoran tavsiye edebileceğim düzgün bir yer. Yanlız garsonlarda ve serviste ciddi sıkıntı var. Çok aç karnına yüksek beklentilerle gitmeyin. Fiyatlar fena değil, papaya salatası 175 Baht, mango salatası 130 Baht, Mango & Sticky Rice 195 Baht, deniz manzarası fiyatlara dahil.
Railay West kumsalın kenarında bir kaç lokanta ve bir kaç ufak hotelin olduğu tertemiz cillop gibi bir kumsal. Ayrıca bir de Railay East denen kumsal daha var, ama burası daha çok büyük otellerin, restoranların olduğu, ATM filan bulabileceğiniz bir yermiş. O yüzden hiç şansımızı zorlamadık, ertesi gün yine ayrı yere geldik. Deniz sahil kumsalı seviyorsanız, ve cıptıs cıptık eller havaya değil de kafayı dinlemek istiyorsanız, Railay Beach West tam size göre.

Akşamüstü otele dönüp duş alıp dinlendikten sonra akşam yemeğine seneler önce 4 gün üstüste geldiğimiz Wang Sai Seafood’a gittik. Ao Nag sahilinde otele neredeyse yürüme mesafesindeki bu restoranda 2006 Tayland turunda lagosa benzer paggao denen balık yemiştik. Bir hevesle gittik ama o gün paggao yoktu, biz de ıvır zıvır deniz ürünleriyle masayı donattık.

Malezya ve Tayland gibi memleketlerde karides olmazsa olmaz. Una bulanıp kızartılmışından tut, kabuklarıyla birlikte ızgara edilen çeşit çeşit karides var. Önden kızarmış istedik hiç üzmedi. Kabuğu soyulmuş sıcak karidesleri ısırdığında lezzetli suyu FIÇÇIK diye ağzınıza akıyor. Normalde kabuğunu soyduktan sonra pişirilen karidesten pek hayır gelmez, ama bu o kadar taze ki pek bir şaşırttı.

Kalamarın bizim bildiğimiz Ege kalamarı ile pek alakası olmasa da yumuşak ve lezzetliydi. Ama o Selimiye’de Datça’da yediğiniz kalamardaki deniz kokusunu alamıyorsunuz. Kızartma sistemleri değişik, üzerinde sanki talaş gibi bir şey var, kalamarın kıtırlığını korumasına yardımcı oluyor. Yanındaki acı sosa pek bulaşmadım. Zira eski takipçiler iyi bilir, deniz ürünlerini Mardin usulü acılı sevmiyorum.

Izgara karidesler bizim bildiğimiz usul kabuğuyla birlikte mangalda ızgara edip getirmişler. Yanında getirilen yeşil sos ise tam bir bomba. Sarımsak, zencefil, lime suyu ve taze kişniş ile yapılan salsa sos karidese bu kadar mı yakışır anlatamam. Türk mutfağında pek bulunmayan taze kişnişten genelde insanlar ya nefret eder, ya da çok sever. Ben ve Özenç ikimiz de ikinci gruba dahiliz.

Midyeyi sevmeyen yoktur. Bizde her ne kadar ya una bulayıp kızartma ya da bol baharatlı dolmasını yapsalar da midyeyi tencerede pişirerek löp et yemeyi daha çok seviyorum. Efsanevi Hırvatistan gezisinde tencerede midye ile tanışmış, daha sonra yıllarca dünyanın bir çok ülkesinde tencerede pişen midye arayışı içine girmiştim.

Çocukların Tay mutfağına kolay kolay alıştıklarını söyleyemem. Kızarmış springroll bizim sigara böreğine benzer bir şey, adamlar bunu bile karidesli yapmılkar. Alternatif olarak sebzeli veya tavuklu da var elbette. Çocuklu ailelerin masasında bulunsun.

Wang Sai Seafood Restaurant Ao Nang sahilinde bulunan kallavi bir deniz ürünleri restoranı. Balık, karides, midye her nevi deniz kabuklusu zibil gibi, deniz ürünleri üzerine oldukça zengin. Sokak kenarındaki seyyar lokantalar gibi ucuz değil, hatta denize nazır olduğu için sanırım manzara parası da fiyatlara ayrıca ilave ediliyor. Ama buna rağmen yemekler 150-200 Baht civarında. 4 kişi yedik içtik toplamda 1450 Baht (43 USD) hesap geldi. Tayland için pahalı, ama Türkiye’den gelenler için uygun fiyatlı bir restoran.

25.11.2014      Salı                  Krabi
İlk gün kahvaltı ettiğimiz Swiss Chalet’in yemeklerini çok beğenmiştik, Ao Nang’daki 3. ve son kahvaltımızı yine burda yaptık.
Roland Baba zamanında İsviçre’ye “Bye bye” diyip Tayland’a gelmiş, 3-5 sene gezdikten sonra burada ufak bir pansiyon açmış. Kahvaltı menüsünde batı usulü ve Tayland usulü farklı yemekler var. Elbette tereyağlı ballı tost ekmeği yemedik ama İsviçre’lilerin milli yemeği olan rösti denemesek olmazdı. Haşlanıp rendelenmiş patatesi tereyağında tavada kızartıyorlar, üzerine peynir ilave edip, sahanda yumurta koyuyorlar. Rösti Özenç’in verdiği siparişti ve açıkçası çok nefisti! Herkes ucundan tırtıkladı, ikinciyi söylemek zorunda kaldık.

Çok acı olur diye ilk gün söylemeye çekindiğimiz Tom Yum çorbasının domuz, dana, tavuk veya deniz ürünlü olarak alternatifleri var. Çeşit olsun diye bir dana etli bir de deniz ürünlü söyledik. Dana eti dediysem benim Malezya’daki en sevdiğim çorbacı Lai Fong gibi löp dana eti değil, meatball dedikleri köftelerden koymuşlar. Çorbanın suyu lezzetli ama köfteler ehhh işte! Acısıyla ekşisiyle, üstüne ilave edilen taze soğanla anca maçı götürdü.

Tom Yum dediğin çorba deniz ürünlü olur arkadaş. Siz bizim gibi hataya düşmeyin, dana tavuk filan hikaye. Mis gibi karides varken, ne girersin dana eti fantazisine?!? İşte bak bu çok daha güzeldi. Acısı da sağlam, iki kaşık alıyorsun ciğerlerin açılıyor. Oh mis!

Yanlız Tom Yum çorbasında zart diye ısırıp yiyemeyeceğin o kadar çok şey var ki, çorbayı içerken onları ayıklaması biraz zahmetli. Çorbayı yalayıp yuttuktan sonra tabakta kalanlar budur! Bizim defne yaprağına benze kaffir lime yaprağı, kalın kesilmiş taze galangal (zencefilim kız kardeşi), limonotu (lemongrass), karidesin kuyrukları ve benim yemediğim domates parçaları.

Son olarak sıra geldi çocukların eeeeen sevdiği yemek olan kızarmış pilava. Ufak ufak kestikleri etleri ve sebzeleri tavada harlı ateşte çevirip, dün akşamdan kalan pilavı kakalamak suretiyle “Kızarmış Pilav” adı altında bir şaheser yaratmış abiler. Yanlız bu dünden kalan pilavı değerlendirme sanatı sadece Tayland’a has bir şey değil, Malezya’da da çok yaygın. Hatta Malay Çinlileri içine bir de yumurta kırıp sarımsakla karıştırdıktan sonra pirinçleri ilave eder ki pek bir severim. Burada ise pilav üstü sahanda yumurta yaparak sanatını konuşturmuş Ao Nang’lı ustam.

Odalarını görmedim ama bir daha yolum Ao Nang’a düzerse Swiss Chalet’te kalabilirim. Her ne kadar patron bir yabancı olsa da çalışanların tamamı Tayland’lı ve her iki gelişimizde de keyifli zaman geçirdiğimiz ve kahvaltıdan büyük zevk aldığımız bir yerdi. Lokantasına diyecek bir şey yok, büyük bir ihtimalle odaları da restoranı gibi düzgündür.
Dün gittiğimiz Railay Beach’in tadı damağımızda kalmıştı ama, başka yerleri de görelim diye önce Koh Hong adasına tekne turu yaptık, oradan Railay Beach’e devam ettik. 4 yetişkin 2 çocuk olmanın avantajı ile tura katılmak yerine yarım günlük longtail boat kiraladık.
Sabah kahvaltısı epey kuvvetli olduğu için öğlen yine salatadan devam. Bu gezinin yıldızı zannımca yeşil papaya salatası oldu. Kıtır kıtır yapısıyla, ekşi tatlı ve sulu lezzetiyle adeta müptelası olduk. Arada bir yandan taze soğan tadı alıyorsunuz, bir yandan da kıtır kaju fıstıkları ağzınıza geliyor, dibinde balık sosu, pirinç sirkesi ve palmiye şekeri ile hazırlanan suyu var. Bakın şuraya yazıyorum, oscara girse kesin kazanır, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, ne varsa siler süpürür.

Akşamüstü otele dönmeden önce Ao Nang sahillerinde turladık, güneşi batırmadan önce sahil kenarındaki Long Tail Boat Restaurant’a oturduk ve denize nazır “dozunda serserilik” yaptık.

Deniz kenarında akşamüstü yenilecek en güzel yemek nedir? Bence bira & patates NET! Her ne kadar “papaya salatası yedik, formumuza dikkat ettik” filan desem de 3 gün boyunca salata yemekten içim kan ağladı. Patates kızartmasını seviyorum arkadaş. Donmuş olmayacak, taze patatesten olacak, kovayla versinler akşama kadar oturur yerim. Bu arada Ege’nin de eeeeen sevdiği şeydir patates kızarması.

Malezya’da içtiğimiz fiks bira Tiger, Singapur’da üretiliyor. 2001 yılında Tayland’da Singha ile tanışmıştık. Şimdi Tayland’da olduğumuz için yöresel lezzetlere saygılan Singha içmek lazım ama arasındaki fark nedir diye anlamak için her ikisinden de sipariş ettik. Hangisi daha güzel testi yaptık, ikinci şişelerden sonra güzel olduk, aradaki farkı hiç anlamadık.

Long Tail Boat Restaurant denize nazır, hafif janjanlı bir restoran olduğu için akşamüstü oturup bira içip güzel zaman geçirmek, deniz kokusunu içinize çekmek, güneşi batırmak veya dinlenmek için kesinlikle en doğru yerlerden biri. Ama akşam yemeği için buraya o kadar para vereceğime, sokak lezzetlerini tercih ederim.

Otele dönüp duş alıp biraz dinlendikten sonra son akşam yemeğimizi yöreselin dibine vurup seyyar lokantalardan yedik. Zira şaşırtıcı bir şekilde 3. Günümüz olmasına rağmen ekipten kimse yemeklerden şikayetçi değildi. Sokak kenarında kurulan kapısı bacası olmayan seyyar lokantalarda fiyatlar inanılmaz ucuz oluyor. Swiss Chalette 150-200 Baht’a yediğimiz Pad Thai buralarda 50 Baht (2001’de ilk Tayland’a gittiğimizde 35 Baht’tı)

Seyyar lokanta konusunu biraz açalım. Gündüz sıcaktan dolayı açık olmayan, sadece akşamüstleri açıp gece geç saatlere kadar yemek veren, plastik taburelerde bulduğunuz yere çöküp çok ucuza klasik Tay yemekleri yiyeceğiniz yer. Buralarda genelde yaşlı teyzeler yemek yapar, kızı veya gelini de hem garsonluk hem de kasiyerlik.

Kızarmış karides, deniz ürünlü Pad Thai, kızarmış pilav ve sticky rice sipariş ettik. Porsiyonlar düdük kadar değil, insan gibi yiyen birini rahatlıkla doyurur.

“Allahın makarnası işte ne var bunda ?” diyebilirsiniz ama benim için Tayland demek Pad Thai demek, yani Tayland usulü kızarmış makarna. Döküm tavada çevrilen karideslerin üzerine sebzeler eklenip hemen sonra da önceden haşlanıp soğutulmuş pirinç makarnaları ekleniyor. Son olarak fish sauce, demirhindi ezmesi, balık suyu, kurutulmuş karides konarak bir güzel kıvama getiriliyor. Tabağa alındıktan sonra da öğütülmüş yerfıstığı ve lime ile son dokunuş yapılıyor.

Karides sevmeyen var mıdır hiç? Bizim sülalede bir tek Ege pek sevmez o kadar. Ama dışı kıtır kaplı olunca “turuncu köfte” diye kaptırdık gitti. Çocukların yemek seçmesi gerçekten kötü bir durum, ama çocuk “Balık” veya “Karides” sevmiyorsa, derin yağda kızartıp “Turuncu Köfte” “Beyaz köfte” adı altında gazlayabilirsiniz. Sistem çalışıyor! Hiç unutmam ben de çocukken patlıcan yemezmişim, teyzem birgün Ali Nazik yapıp “Kokoreç” diye gazlamış bana, o gün bugündür patlıcan yemeklerinin hastasıyım.

Yok bu kadar şeyle doymaz çocuk diyen babannenin hatrına bir de pilav söyledik. Çocukların en sevdiği şeylerden biri fındık fıstıktır. Özellikle kızarmış pilava bol bol kaju fıstığı attırın. Özellikler fıstıklarını kendisi seçe seçe yiyecektir.

Seyyar lokantalarda yemek tamam hoş güzel ama deniz ürünlerini her ne kadar çok sevsem de sıcaktan dolayı biraz çekinceliyim. Gece gündüz farketmez, sıcaklık hep 30 derecenin üstünde olduğu için balık yerken aman diyeyim dikkat edin. Pişirmeden önce balığı kendi gözünüzle görüp, koklamayı ihmal etmeyin.

Kapanış ise Mango Sticky Rice ile mutlu son. Geçen gün Railay Beach’de 195 Baht verip yediğimiz (içime oturdu) tabak burada 30 Baht’tı Balki gramaj olarak aynı değildir ama hadi 2 porsiyon ye yine %30 daha ucuz.

Diş problemi olan bebelerin dedelerin, iştahı her daim açık babaların, annelerin haminnelerin, herkesin ağzına layık bir şey. Hafif tatlı olduğu için yemekten sonra tatlı niyetine yeniyor. O yüzden yıka basa yiyip karnınızı doyurmayın, Tayland’da sticky rice’ı kaçırmayın.

Hesabı ödeyip kalktıktan sonra hemen 20 metre ileride katmerciyi görünce Ege’nin israrıyla bir iki tane de katmer söyledik. Tatile çıkınca yemek konusunda kendimi tutamıyorum. Hem kendim yiyorum hem de anayemeğini güzel yemeyen çocukların abur cubur yemesine izin veriyorum. Neticede tatildeyiz, 1 haftalığına onların da gönlü olsun.

Aşırı nemli ve sıcak havasından dolayı Tayland’da bol bol terleyeceksiniz, sıvı kaybınız olacak. Şekerle sorununuz yok ise taze sıkılmış meyve suyunu tavsiye ederim. Yemekten önce de olur, sonra da olur, yemekle birlikte de olur. İçine birazcık süt ilavesi yaptırırsanız daha sağlıklı olur, şeker hemen kana karışmaz.

Seyahat bir tutkudur! Çocuklu çocuksuz sırtçantalı bekar farketmez. Son 2 yıldır özellikle çocukla seyahat konusuna daha çok değiniyorum ki “Ay bizim ufak çocuk var, Tayland’a gidemiyoruz” gibi endişelere düşmeyin diye. Otele dönmeden önce sokaktan çevirdiğimiz bir minibüs ile pazarlık yaptıp anlaştık. Yarın sabah erkenden Koh Lanta yolcusuyuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir